|
1. Mały Rudi
Pojedźmy do Szwajcarii, rozejrzyjmy się po tym pięknym górskim kraju, gdzie lasy sięgają aż po skaliste ściany dolin; wstąpmy na lśniące śniegowe pola i znowu zejdźmy w dół na zielone łąki, gdzie rzeki i strumienie śpieszą w dal, jak gdyby bały się, że nie zdążą w porę do morza, aby zniknąć w jego objęciach. Słońce grzeje w głębokich dolinach, grzeje ono także olbrzymie masy śniegu, które z biegiem czasu przekształcają się w błyszczące bloki lodu i stają się spadającymi lawinami, spiętrzonymi lodowcami. Dwa takie lodowce leżą w głębokich szczelinach górskich u stóp szczytów Schreckhornu i Wetterhornu, niedaleko od górskiej wioski Grindelwald; są one bardzo interesujące, toteż latem przyjeżdża do nich mnóstwo ludzi ze wszystkich stron świata; przebywają wysokie, okryte śniegiem góry; przychodzą z głębokich dolin i muszą wspinać się wiele godzin w górę, a w miarę jak się wznoszą, doliny zapadają coraz głębiej i wyglądają tak, jakby się na nie patrzyło z balonów. Częstokroć zwieszają się nad nimi chmury jak ciężkie firanki dymu, zakrywające szczyty gór podczas kiedy w dolinie, gdzie widać wiele rozsypanych brązowych domków, jeszcze świeci jeden promień słońca i pada na pasmo promiennej zieleni, prześwietlając ją na wskroś. Woda szumi huczy i pryska w dolinie, woda kipi, i dzwoni w górze i wygląda jak jaskrawa, srebrna wstęga spadająca ze skał.
Po obu stronach drogi leżą drewniane domki, a przy każdym domku widnieje małe pólko kartofli; uprawianie go jest konieczne, gdyż w tych domkach mieszka wiele osób, które trzeba wykarmić, dzieci tutaj mnóstwo, a mają apetyt, co się zowie; wybiegają ze wszystkich domów i otaczają podróżnych idących piechotą czy też jadących powozami; wszystkie te dzieci mają coś do sprzedania; malcy zachęcają do kupna małych, ślicznie wyrzynanych z drzewa domków, podobnych do tych, które stoją tu w górach.
Czy deszcz pada, czy słońce świeci, dzieci zawsze czyhają tutaj ze swymi towarami.
Przed dwudziestu kilku laty stawał tutaj nieraz, ale zawsze w pewnym oddaleniu od innych dzieci, mały chłopak, który też miał coś na sprzedaż; stał z miną tak poważną i tak mocno ściskał obu rękami swoje drewniane pudełko, jak gdyby nigdy nie chciał go wypuścić; ale ta powaga i to, że dziecko było takie małe, sprawiało, że chłopca zauważano, wołano go i bardzo często sprzedaż udawała mu się znakomicie, choć sam nie wiedział dlaczego. Wyżej w górach mieszkał jego dziadek, który rzeźbił te śliczne, urocze domki; tam w izbie stała szafa napełniona tego rodzaju rzeźbami w drzewie; były tam dziadki do orzechów, noże, widelce i pudełka ze ślicznymi kwiatami lub skaczącymi kozicami; wszystko to mogło nacieszyć oczy dziecięce, ale mały Rudi, tak się bowiem nazywał chłopiec, najchętniej spoglądał na starą fuzję zawieszoną pod sufitem, która miała kiedyś stać się jego własnością, jak powiedział dziadek, ale powinien do tego czasu wyrosnąć i nabrać sił, aby móc ją udźwignąć. Mimo że był jeszcze małym chłopcem, kazano mu już pasać kozy. I jeżeli do zalet dobrego pastuszka należy wdrapywanie się na skały z wychowankami-kozami w zawody, to istotnie Rudi był dobrym pastuszkiem. Wspinał się nawet trochę wyżej od nich; właził na drzewa, bo sprawiało mu przyjemność wybieranie gniazd ptakom. Był śmiały i zręczny, ale uśmiechał się jedynie wtedy, gdy stał nad grzmiącym wodospadem lub słuchał huku spadającej lawiny. Nigdy nie bawił się z innymi dziećmi; spotykał się z nimi tylko wtedy, gdy dziadek posyłał go sprzedawać zabawki, co nie sprawiało mu przyjemności. Wolał włóczyć się samotnie po górach lub siedzieć u dziadka i słuchać jego opowiadań o dawnych czasach i o szczepie zasiedziałym w Meiringen, miasteczku, z którego pochodził. Ludność tego szczepu, jak mówiono, nie wywodziła się z prastarych, tutejszych mieszkańców, ale przywędrowała w późniejszych czasach. Przybyli z północy, ale osiedli tutaj, gdzie przezywano ich "Szwedami". To była cała mądrość, którą Rudi posiadał, ale Rudi wiedział bez porównania więcej, co zawdzięczał obcowaniu z domowymi zwierzętami, to jest wielkim psem Ajolą, którego Rudi odziedziczył po swoim ojcu, i kocurem. Zwłaszcza temu ostatniemu Rudi wiele zawdzięczał: kot mianowicie nauczył go wspinaczki.
- Chodź ze mną na dach! - mówił kot, a Rudi go rozumiał, i to jak najdokładniej, bo kiedy się jest dzieckiem, nie umiejącym jeszcze mówić, rozumie się równie dobrze mowę kur i kaczek, kotów, psów jak mowę ojca i matki, tylko trzeba być małym. Nawet laska dziadka potrafi wówczas rżeć i jest prawdziwym koniem z głową, nogami i ogonem. Niektóre dzieci jeszcze bardzo długo rozumieją tę mowę; mówi się o nich, że są zatrzymane w rozwoju, że strasznie długo pozostają dziećmi. Ale czegóż to się nie mówi!
- Chodź ze mną na dach, mały Rudi! - były to pierwsze słowa kota, które chłopiec zrozumiał. - To, co ludzie opowiadają o spadaniu, jest tylko wymysłem. Nie spada ten, kto się nie boi. Chodź, postaw jedną łapkę, tak, a drugą, o, tak. Przednimi łapkami musisz macać przed sobą. Musisz mieć oczy w głowie i być zręcznym. Kiedy zobaczysz szczelinę, przeskocz ją i trzymaj się mocno tak jak ja!
Rudi usłuchał. I dlatego to tak często siedział u kota na dachu, siedział w towarzystwie kota na szczytach drzew, nawet i na krawędziach skał, gdzie już kot nie chodzi.
- Wyżej, wyżej! - namawiały go krzaki i drzewa. - Czy widzisz, jak się wspinamy. Jak wysoko sięgamy i jak się potrafimy uczepić na najwęższej nawet krawędzi.
I Rudi wspinał się na góry, często jeszcze przed wschodem słońca, pił chciwie swój poranny napój, mocne, orzeźwiające powietrze. Napój, który potrafi przyrządzać tylko Pan Bóg, a ludzie zaledwie mogą odczytać receptę. Składa się na nią: świeża woń ziół górskich, mięty i macierzanki z doliny. Wszystko, co ciężkie, wsysają ciemne chmury, wiatr rozpędza je nad lasami, woń z tych lasów przesyca powietrze, które staje się lżejsze, czystsze, coraz czystsze. Taki był napój poranny Rudiego.
Błogosławione córy słońca całowały jego policzki, a Zawrót Głowy czyhał w pobliżu, ale nie śmiał się do niego przybliżyć. Jaskółki, które miały aż siedem gniazd na dachu domu dziadka, krążyły naokoło niego i jego kóz i śpiewały: "My i wy! My i wy!" Przynosiły one chłopcu pozdrowienia z domu od wszystkich zwierząt, nawet od dwóch kur, jedynych domowych ptaków, z którymi Rudi się nie zadawał.
Mimo iż był jeszcze mały, widział już kawał świata i jak na takiego brzdąca odbył nie byle jakie podróże. Urodził się w kantonie Wallis i przeniesiono go tu przez góry, niedawno zawędrował piechotą aż do Staubbach, które srebrną wstęgą spada ze śnieżnobiałej Jungfrau - Śnieżnej Dziewicy. Był także w Grindelwaldzie, przy dużym lodowcu, ale to smutna historia, gdyż tam umarła jego matka.
- Tam stracił Rudi swą dziecięcą wesołość - mówił dziadek.
Bo gdy Rudi nie miał jeszcze roku, śmiał się więcej, niż płakał, jak to pisała matka, ale od czasu gdy spędził wiele godzin w szczelinie lodowca, zmienił się zupełnie. Dziadek nie lubił o tym mówić, lecz wszyscy w okolicy znali tę historię.
Ojciec Rudiego był woźnicą dyliżansu. Wielki pies, mieszkający w izbie, towarzyszył zawsze ojcu w drodze przez Simplon w dół Jeziora Genewskiego. W dolinie Rodanu, w kantonie Wallis, mieszkali krewni Rudiego ze strony ojca: stryj był dzielnym łowcą kozic i doskonałym przewodnikiem. Gdy Rudi nie miał jeszcze roku, ojciec jego umarł i matka chciała wrócić do swojej rodziny mieszkającej u stóp Berneńskiego masywu; o parę godzin drogi od Grindelwaldu mieszkał jej ojciec; był on snycerzem i pracą swą zarabiał wcale nieźle. Wyruszyła w czerwcu, z dzieckiem na ręku, w towarzystwie dwu strzelców, do domu przez Gemmi w stronę Grindelwaldu. Miała już większą część drogi za sobą, dotarła przez przełęcz do śniegów, widziała już ojczystą dolinę i dobrze znane, rozproszone domki; pozostawał jej tylko do przebrnięcia jeden lodowiec. Śnieg właśnie świeżo napadał i przykrył jedną ze szczelin w lodzie, niezbyt głęboką, nie sięgającą aż do dna, gdzie szumiała woda, ale w każdym razie głębiej niż wzrost człowieka. Młoda kobieta z dzieckiem na ręku pośliznęła się, osunęła się w tę szczelinę, i już było po niej, nie krzyczała, nie westchnęła nawet, słychać było tylko z głębi płacz dziecka. Upłynęła przeszło godzina, zanim towarzysze kobiety zdołali sprowadzić z najbliższej wioski drągi, sznury i przywołać pomoc. Po długich wysiłkach wyciągnięto ze szczeliny, jak sądzono, dwa trupy. Zastosowano wszystkie możliwe środki, matki nie zdołano uratować, dziecko jednak oprzytomniało. Dlatego to do domu staruszka zamiast córki z dzieckiem zawitał tylko wnuk, ten malec, który więcej się śmiał, niż płakał, ale który teraz jak gdyby się od tego odzwyczaił; zmiana nastąpiła pewnie w owej lodowatej szczelinie, w tym dziwnym świecie, gdzie, jak wierzy lud szwajcarski, dusze potępieńców czekają na sąd ostateczny.
Jak gdyby szumiąca woda, zamarznięta w biegu i ściśnięta w zielonawe bloki, spoczywa olbrzymi lodowiec, kawały lodu ułożone jedne na drugich. Głęboko pod nim biegnie rwący prąd stopionego śniegu i lodu. Ogromne szczeliny i bezdenne przepaści kryją się pod nim; jest to potężny pałac lodowy, a mieszka w nim Dziewica Lodów, królowa lodowców. Ta śmiercionośna, miażdżąca istota jest na poły dzieckiem powietrza, na poły zaś groźną władczynią rzek, dlatego to potrafi wspinać się z szybkością kozicy na najwyższą krawędź lodowca, gdzie najśmielsi nawet wspinacze muszą mozolnie wykuwać stopnie w lodzie; na cieniutkich gałązkach sosnowych żegluje po wodach strumieni, skacze z kamienia na kamień, owiana swymi długimi, śnieżnymi włosami i niebieskozieloną sukienką, która połyskuje jak woda w szwajcarskich jeziorach.
- Zmiażdżyć, schwytać! - wołała. - Moja jest siła, moja moc! Ukradziono mi pięknego chłopca. Ucałowałam go, ale nie zacałowałam na śmierć. Żyje, przebywa wśród ludzi, pasie kozy na zboczu, skacze po skałach coraz to wyżej i wyżej, coraz dalej od innych, ale nie ode mnie. On jest mój! Ja go schwycę!
I rozkazała Zawrotowi, by pomógł jej w tym dziele. W lecie jest Dziewicy Lodów zbyt gorąco na łąkach wśród zapachu mięty, miał ją więc zastąpić Zawrót. Kręcił się i wił, dwoił i troił; Zawrót Głowy ma mnóstwo sióstr, całe stado sióstr.
Dziewica Lodów wybrała najsilniejszy Zawrót Głowy z tych wszystkich, które wirują po całym świecie. Przesiadują one na poręczach wysokich schodów, na galeriach wież, biegają jak wiewiórki po krawędziach skał, skaczą z góry na dół, prują powietrze jak pływak wodę i wabią swe ofiary, i wciągają je do przepaści. Zawrót Głowy i Dziewica Lodów chwytają wszystkich, którzy się do nich zbliżą, jak złośliwy polip. Zawrót miał właśnie schwytać Rudiego.
- Złapać! - powiedział Zawrót - to niełatwe zadanie, ten szelma kot nauczył go swych sztuczek. To dziecko posiada siłę, której nie mogę zwyciężyć, nie mogę zbliżyć się do chłopca, gdy huśta się na gałęzi nad przepaścią, i połechtać go w pięty albo pchnąć, by wyleciał w powietrze.
Nie, nie mogę tego zrobić.
- Ale razem możemy to uczynić! - powiedziała Dziewica Lodów. - Ty i ja, ja, ja!
- Nie, nie! - zabrzmiało w powietrzu jak gdyby górskie echo dzwonów kościelnych, ale to był śpiew, to była mowa, to był chór stopiony z różnych głosów innych duchów przyrody, łagodnych, godnych miłości i dobrych, to śpiewały córy słońca; co wieczór igrają one w kształcie wieńca na szczycie gór, rozpościerając swe skrzydła w blasku różowych promieni, które stają się coraz czerwieńsze, im słońce schodzi niżej. Ludzie mówią, że góry "się żarzą".
Po zachodzie słońca córy słońca uciekają na wierzchołki gór i tam śpią w białym śniegu aż do świtu, wówczas zjawiają się na nowo. Kochają kwiaty, motyle i ludzi, a spośród ludzi wybierają sobie szczególnie małego Rudiego.
- Nie złapiecie go! Nie złapiecie go! - powtarzały.
- Chwytałam już większych i silniejszych! - odpowiadała Dziewica Lodów.
Wówczas córy słońca zaśpiewały pieśń o wędrowcu, któremu wicher porwał płaszcz i rzucił do burzliwej rzeki: "Wicher porwał tylko odzież, ale człowieka nie zwyciężył; wy, dzieci siły, możecie go porwać, ale zatrzymać go nie zdołacie. Jest silniejszy i ma mocniejszego ducha nawet od nas, wspina się wyżej niż nasz rodzic - słońce. Zna zaklęcia, które czują woda i wiatr, tak że muszą mu grać i służyć. Was dławi ciężka, przytłaczająca waga, a on sięga wyżej!"
Tak pięknie brzmi chór podobny do dzwonów.
A co rano promyki słoneczne zaglądały przez jedyne okienko w domu dziadka do cichego chłopczyny, córy słońca całowały jego policzki, chcąc, by roztajały, ogrzały się, znikły lodowate pocałunki, które niegdyś wycisnęła na jego twarzyczce królewska Dziewica Lodów, wtedy gdy spoczywał w ramionach martwej matki w głębokiej szczelinie lodowej i jakby cudem został przywrócony do życia.
2. Podróż do nowego domu
Rudi skończył osiem lat; jego stryj z doliny Rodanu, po drugiej stronie gór, postanowił go wziąć do siebie; będzie mógł się tam więcej nauczyć i wykształcić. Dziadek również to rozumiał i pozwolił wnuczkowi odjechać.
Rudi miał więc wyruszyć w drogę; zanim pożegnał się z dziadkiem, musiał powiedzieć "do widzenia" przyjaciołom, a przede wszystkim staremu psu Ajoli.
- Ojciec twój był pocztowym woźnicą, a ja byłem psem pocztowym! - powiedział Ajola. - Jeździliśmy w górę i w dół. Znam dobrze psy i ludzi po tamtej stronie gór. Nigdy nie miałem zwyczaju wiele mówić, ale teraz, kiedy się mamy rozstać, mogę z tobą pogadać trochę; opowiem ci historię, którą znam od dawna i o której ciągle myślałem; nigdy nie mogłem jej zrozumieć i ty jej nie zrozumiesz, ale to wszystko jedno. To tylko z niej wywnioskowałem: że los nie bywa sprawiedliwy ani dla ludzi, ani dla psów. Nie każdemu psu dane było siedzieć na kolanach i popijać mleczko, mnie się to nigdy nie przytrafiło, ale widziałem w dyliżansie pieska podróżującego ze swą panią; wzięli dla niego bilet jak dla człowieka, pani jego, jakaś arystokratka czy udająca arystokratkę, zabrała ze sobą butelkę mleka, dawała mu pić z niej, dostawał ciasteczka, ale nie raczył ich zjadać, obwąchiwał je tylko, a pani zjadała. Ja zaś biegłem w kurzu obok pojazdu, byłem taki głodny, jak tylko pies może być; przeżuwałem swoje myśli, nie było to w porządku, ale ileż to rzeczy jest nie w porządku na świecie.
Chociaż nie wiem jak chciałbyś siedzieć na kolanach i jechać w powozie, nie wywojujesz sobie tego i nic nie pomożesz ani szczekaniem, ani wyciem!
Tak mówi Ajola, a Rudi uściskał go i ucałował prosto w wilgotny nos. Potem wziął na ręce kota, ale ten zaczął się wyrywać.
- Zrobiłeś się dla mnie zbyt silny! - powiedział. - A nie chcę używać na ciebie pazurów. Możesz, ile chcesz, chodzić po górach, nauczyłem cię tego. A pamiętaj idąc, że nie spadniesz, jeśli się nie będziesz bał.
To mówiąc kot uciekł. Nie chciał, by Rudi widział, że smutek wyzierał mu z oczu.
Po izbie biegały kury. Jedna z nich nie miała ogona, bo jakiś turysta, który się chciał zabawić w myśliwego, wziął ją za drapieżnego ptaka i ustrzelił jej ogon.
- Rudi pójdzie za góry! - powiedziała kura.
- Ciągle się śpieszy! - odparła druga. - A ja nie lubię się żegnać! - I obie podreptały dalej.
Chłopiec powiedział "do widzenia" także i kozom. Zabeczały: "Zabierz mnie, mnie, mee!", i to było bardzo żałosne.
Właśnie dwóch dzielnych przewodników z okolicy wybierało się na tamtą stronę, mieli przejść przez przełęcz Gemmi. Zabrali chłopca ze sobą. Szli na piechotę. Była to uciążliwa wędrówka dla takiego malca, ale był silny i śmiały i nie dał się zmęczyć.
Jaskółki odprowadziły go kawałek drogi. - My i wy! My i wy! - śpiewały. Droga wiodła obok rwącej rzeki Lütschine, która wypływa licznymi małymi potokami z lodowca z Grindelwald; przerzucone pnie i kamienie zastępują tu mosty. Minęli zarośla olszyny i zaczęli się wspinać w górę w tym miejscu, gdzie lodowiec spływa ze skalnej ściany, potem dostali się na powierzchnię lodowca i posuwali się po płytach lodowych lub obchodzili większe góry lodu. Rudi musiał chwilami pełzać na czworakach, oczy płonęły mu z zachwytu, a jego podkute żelazem buty tak mocno stukały, jak gdyby Rudi za każdym krokiem chciał zostawić tu swój ślad. Czarny nalot ziemi, naniesiony strumieniem, okrywał lodowiec, ale błękitnozielony, lśniący jak szkło lód widniał jednak spod nalotu; co pewien czas trzeba było okrążać małe jeziorka utworzone przez groble w lodzie i w wędrówce tej natrafiono na olbrzymi kamień chwiejący się na skraju dużej szczeliny lodowej. Kamień poruszony ze swego miejsca potoczył się w dół, zniknął w przepaści, a przeciągłe echo jak grzmot wydobywało się z pustych głębin, ze szczelin Gletscheru.
Szli w górę, wciąż w górę. Lodowiec także wspinał się pod górę niczym rzeka piętrzących się, zamarzniętych fal, uwięzionych pomiędzy ostrymi skałami. Przez chwilę przeleciała przez głowę chłopca myśl, że w jednej z takich zimnych, głębokich przepaści spoczywał w ramionach matki; ale szybko otrząsnął się z tych myśli, nie znaczyły one dla niego więcej niż wszystkie inne historie, których się nasłuchał. Od czasu do czasu mężczyźni sądząc, że droga jest zbyt trudna dla malca, podawali mu rękę, ale on był niezmordowany i po gładkim lodzie szedł tak pewnie i lekko jak kozica. Teraz dotarli już do terenu skalnego i szli to pośród nagich, nie porośniętych mchem skał, to znów wśród kosodrzewiny albo zielonych łąk. Krajobraz zmieniał się co chwila. Wokoło wznosiły się góry pokryte śniegiem, których nazwy znał tak dobrze każdy chłopiec miejscowy: Jungfrau, Mnich, Eiger. Rudi nigdy przedtem nie był na takiej wysokości, nigdy nie stąpał po śnieżnych polach: teraz zaś leżały przed nim ze swymi nieruchomymi, śnieżnymi falami, z których wiatr co pewien czas zdmuchiwał płatki śniegu jak pianę fal morskich. Lodowce stoją tu jak gdyby obok siebie, a każdy z nich jest oddzielnym pałacem Dziewicy Lodów, której cała moc i wola skierowana jest ku temu, by chwytać i grzebać. Słońce grzało mocno, śnieg oślepiał i zdawał się usiany błękitnymi błyskami diamentów. Niezliczone ilości martwych owadów, przeważnie motyli i pszczół, leżały na śniegu. Zapędziły się zbyt wysoko lub przygnał je tu wiatr i zamarzły na mrozie. Nad Wetterhornem wisiała ciemna chmura, zniżała się ona groźnie, jak gdyby ukrywając, że chowa w swoim wnętrzu halny wiatr, niebezpieczny, gdy się rozpęta. W pamięci Rudiego utkwiło na zawsze wrażenie tej wędrówki, wznoszenie się w górę nocą i znowu schodzenie w dół, głębokie przepaście skalne, w których woda w ciągu nieskończonej ilości lat przegryzała kamienie.
Podróżni przenocowali w opuszczonej, kamiennej kolebie po drugiej stronie śnieżnego pola. Znaleźli tu węgiel drzewny i gałązki sosnowe; natychmiast rozpalono ogień i w miarę możności przygotowano nocleg; mężczyźni rozsiedli się przy ogniu, zapalili fajki i pili gorący korzenny napój, który sami przyrządzili. Rudi też otrzymał swoją porcję i zaczęto rozmawiać o tajemniczych istotach alpejskich, o dziwacznych, olbrzymich wężach w jeziorach górskich i o armii upiorów, które przenoszą uśpionych wędrowników do pięknego, pływającego miasta Wenecji; o dzikim pasterzu, który gna swe czarne owce przez ścieżki wśród łąk; choć ich nikt nigdy nie widział, ale wyraźnie słyszano dźwięk ich dzwoneczków i straszliwe beczenia stada. Rudi słuchał z uwagą, ale nie bał się, obce mu było uczucie strachu i zdawało mu się, że słyszy nawet upiorne beczenie; ba! stawało się coraz wyraźniejsze, mężczyźni także je posłyszeli, przestali gadać, nasłuchiwali i powiedzieli chłopcu, że nie wolno mu zasypiać. To był halniak, ten gwałtowny wicher górski, który zwala się z gór w doliny, łamie drzewa jak wątłe trzcinki i przenosi drewniane domy z jednego brzegu rzeki na drugi, jak my figurki na szachownicy.
Po godzinie wszystko ucichło i Rudiemu pozwolono zasnąć. Zmęczony wędrówką, zasnął jak na komendę.
Wczesnym rankiem ruszyli w dalszą drogę. Słońce oświecało tego dnia Rudiemu nowe, nieznane góry, lodowce i śnieżne pola. Weszli do kantonu Wallis i znaleźli się z drugiej strony tych gór, które widać z Grindelwaldu, ale byli jeszcze daleko od nowego domu. Przed oczyma chłopca roztoczyły się inne doliny, inne łąki, lasy i górskie ścieżki, zobaczył inne domy i innych ludzi. Ale jakich ludzi! Byli to kretyni o tłustych nieprzyjemnych, bladożółtych twarzach, szyje ich opadały w grubych, obrzydliwych fałdach jak worki. Bezsilnie włóczyli się po drogach i spoglądali na obcych głupimi oczyma; najstraszniej wyglądały kobiety. Więc to mieli być ludzie jego nowej ojczyzny?
3. Stryj
W domu stryja, do którego Rudi przybył, ludzie wyglądali, na szczęście, zwyczajnie. Był tu tylko jeden kretyn, biedny, słaby na umyśle chłopak, jeden z tych, którzy wędrują po kantonie Wallis z domu do domu i w każdej rodzinie zostają po parę miesięcy. Biedny Saperli był właśnie w domu stryja, gdy Rudi tam przybył.
Stryj był jeszcze dzielnym strzelcem, a prócz tego zajmował się bednarstwem, żona jego była żywą, małą kobietką o ptasiej twarzyczce, orlich oczach i długiej owłosionej szyi.
Dla Rudiego wszystko tu było nowością: stroje, obyczaje, a nawet mowa, ale do tej potrafił się jako dziecko szybko przyzwyczaić. W porównaniu z tym, do czego przywykł u dziadka, panował tu ogromny dobrobyt. Izba, w której mieszkali, była obszerniejsza, ściany ozdobione były skórami kozic i wyczyszczonymi strzelbami, a przed obrazem Matki Boskiej nad drzwiami płonęła lampka i jaśniały świeże różyczki alpejskie.
Stryj, jak się rzekło, był jednym z najlepszych okolicznych myśliwych polujących na kozice, i jednym z najdoświadczeńszych przewodników. W tym domu miał Rudi znaleźć najczulsze pieszczoty; dotychczas pieszczono tu tylko starego, ślepego, głuchego wyżła, który co prawda nie mógł już pełnić służby, ale pełnił ją niegdyś; pamiętano o jego dawnej dzielności i dlatego zaliczano go do rodziny i obdarzano niejednym smacznym kąskiem. Rudi pogłaskał psa. Ten zrazu nie dał się pieścić, bo uważał chłopca za obcego, ale już wkrótce Rudi wkradł się do serc wszystkich mieszkańców tego domu.
- U nas w kantonie Wallis nie jest wcale tak źle. Mamy tu kozice, które nie wymierają tak szybko jak kozły; teraz jest lepiej niż w dawnych czasach, mimo że tak chwalą przeszłość; nasze czasy są lepsze. Zrobiła się jak gdyby dziura w worku; przez naszą dolinę przelatuje świeży prąd powietrza. Gdy opada to, co jest stare i zużyte, wychodzi zawsze na jaw coś lepszego.
Tak mówi stryj, a gdy się rozgadał, opowiadał o czasach swego dzieciństwa, o tym, jak to było wówczas, gdy kanton Wallis był jeszcze zamkniętym workiem, jak się wyrażał, pełnym kretynów i chorych.
- Ale przyszli do nas francuscy żołnierze; byli jak prawdziwi lekarze: zabijali chorobę razem z chorymi. Francuzi umieją się tłuc na różne sposoby, a ich dziewczęta również.
I przy tym kiwał stryj głową w stronę żony, która była Francuzką, a ona śmiała się do niego.
- Francuzi umieją tłuc kamienie, tak że te aż ustępują, wykuli oni w kamieniu drogę, zrobili drogę przez Simplon, przebitą wśród skał, taką drogę, że teraz mogą powiedzieć trzyletniemu dziecku: "Idź do Włoch. Trzymaj się tylko szosy." I dziecko trafi do Włoch, o ile nie zboczy z szosy.
A potem stryj zaśpiewał francuską pieśń i wznosił okrzyki na cześć Napoleona Bonaparte.
Wtedy to usłyszał Rudi po raz pierwszy o Francji, o wielkim mieście Lyonie nad Rodanem.
Stryj bywał w tym mieście.
Rudi miał w ciągu paru lat wykształcić się na zręcznego strzelca. Stryj mówił, że ma do tego zdolności. Uczył go więc jak ma trzymać strzelbę, jak celować, jak strzelać; w porze polowania zabrał go ze sobą w góry i dawał mu do picia ciepłą krew kozicy: to chroni strzelca przed zawrotem głowy; uczył go, jak poznawać, kiedy i z jakich zboczy skał będą się toczyły lawiny, w południe czy wieczorem, w zależności od działania promieni słonecznych, kazał mu obserwować skoki kozic i od nich uczyć się zręczności i równowagi, one miały mu pokazywać, jak ma się trzymać zawsze na nogach, a wówczas gdy nie ma już miejsca na stopy, jak się czepiać skały łokciami, na muskułach łydek i ud, a nawet na mięśniach karku.
Kozice są mądre, stawiają warty, które ostrzegają przed człowiekiem, ale strzelec musi być mądrzejszy: zachodzić je pod wiatr; może je oszukać, gdy postawi na kiju swoją kurtkę i kapelusz, kozica to bierze za człowieka. Ten żart zrobił stryj któregoś dnia. gdy poszedł z Rudim na polowanie.
Skalna ścieżka była wąska, nie była to właściwie ścieżka, tylko gzyms, wiodący nad zawrotną przepaścią. Śnieg, który tu leżał, roztajał do połowy i kamienie obsuwały się spod nóg, dlatego też stryj położył się na brzuchu i tak czołgał się naprzód. Każdy kamień, który się osuwał spadał w przepaść, uderzał się, skakał i toczył się znowu i odbijał się ze skały na skałę, zanim znalazł spokój w czarnej głębi. Rudi stał mniej więcej o sto kroków za stryjem na wysuniętym cyplu skalnym. Nagle ujrzał olbrzymiego orła krążącego nad stryjem; jedno potężne uderzenie skrzydeł wystarczyłoby, by strącić pełzającego na skale robaka w przepaść i zamienić go w padlinę. Stryj miał oczy utkwione w kozicę, która wraz ze swoim małym ukazała się po tamtej stronie skały. Rudi utkwił wzrok w ptaku, zrozumiał, do czego zmierza, i już schwycił fuzję, aby strzelić, gdy w tej chwili kozica skoczyła, stryj wystrzelił i położył ją trupem, ale jej młode uciekło w takich podskokach, jak gdyby całe życie miało do czynienia ze strachem i ucieczką. Olbrzymi ptak, przerażony wystrzałem, wzbił się w powietrze. Stryj nie przeczuwał niebezpieczeństwa, dowiedział się o nim dopiero od Rudiego.
Gdy rozweseleni wracali do domu i stryj gwizdał jakąś piosenkę ze swych chłopięcych czasów, usłyszeli nagle niedaleko jakiś dziwny odgłos; obejrzeli się, potem spojrzeli w górę i zobaczyli zwieszającą się ze stromej ściany skalnej płachtę śnieżną, podobną do kawału płótna kołysanego przez wiatr. Powierzchnia jej zaczęła się łamać jak płyty marmuru, zamieniła się w spienione, wartkie wody, ryczące jak odległe grzmoty. Była to lawina śnieżna, nie spadała wprost na Rudiego i jego stryja, ale w każdym razie blisko, zbyt blisko od nich.
- Trzymaj się mocno, Rudi - zawołał stryj. - Trzymaj się z całych sił!
Rudi objął ramieniem pień drzewa i trzymał się mocno, a stryj wdrapał się na drzewo i trzymał się gałęzi, podczas gdy lawina przeciągała o kilkanaście stóp od nich, ale napór powietrza, będący jakby skrzydłami lawiny, siał wokół spustoszenie, łamał drzewa jak suche patyki i odrzucał je daleko. Rudi leżał przyciśnięty do ziemi; pień drzewa którego się trzymał, wyrwało z ziemi, odłamaną koronę odrzuciło daleko; wśród połamanych gałęzi leżał stryj ze zmiażdżoną głową, dłoń jego była jeszcze ciepła, ale twarz już nie do poznania. Rudi stał blady i drżący. Była to pierwsza chwila przerażenia w jego życiu, pierwszy moment, kiedy odczuł zagadkę życia i śmierci.
Późnym wieczorem powrócił ze straszną wieścią do domu, który stał się teraz domem żałoby. Żona stała bez słowa, bez łez; i dopiero gdy przyniesiono nieboszczyka, wybuchła rozpaczliwym płaczem. Biedny kretyn ukrył się w swoim łóżku, cały dzień nie wychodził, dopiero pod wieczór przyszedł do Rudiego.
- Napisz mi list! - poprosił. - Saperli nie umie pisać. Saperli zaniesie na pocztę!
- List od ciebie? - spytał Rudi. - Do kogo?
- Do pana Jezusa!
- Do kogo?
A wtedy głupi, tak bowiem nazywali kretyna, spojrzał żałośnie, złożył dłonie i powiedział uroczyście i pobożnie:
- Jezusa Chrystusa. Saperli mu napisze, że on chce leżeć umarły, a nie pan tego domu!
Rudi uścisnął mu rękę.
- List nie dojdzie. Ten list nam go nie wróci! - powiedział.
Ale nie potrafił biedakowi wytłumaczyć tej niemożliwości.
- Teraz ty jesteś podporą tego domu! - powiedziała do Rudiego stryjenka.
I tak się stało.
4. Babeta
Kto jest najlepszym strzelcem w całym kantonie Walis? - O tym wiedziały dobrze kozice.
- Strzeżcie się Rudiego! - mogłyby powiedzieć.
Kto jest najpiękniejszym strzelcem?
- Rudi! - odpowiadały dziewczęta, ale nie mówiły: - Strzeżcie się go! Nie mówiły tego nawet najpoważniejsze matki, gdyż uśmiechał się do nich tak samo mile jak do młodych córek. Był taki świeży i wesoły, policzki miał smagłe, zęby białe, a oczy błyszczące i czarne jak węgiel. Był pięknym chłopcem i miał dopiero dwadzieścia lat. Nie szkodziła mu lodowata woda, gdy w niej pływał, bo umiał się tak w wodzie zwijać jak ryba. Wspinał się na góry jak nikt inny, potrafił przylgnąć do skały jak ślimak, miał wspaniale rozwinięte mięśnie i ścięgna; przydawało mu się to w skokach, których nauczył się najpierw od kota, a potem od kozic. Rudi był najlepszym przewodnikiem, godnym pełnego zaufania, więc mógł sobie w ten sposób zarobić mnóstwo pieniędzy. Do zawodu bednarskiego, którego również nauczył go stryj, nie miał zbytniego pociągu. Za to z zamiłowaniem strzelał do kozic, i to także przynosiło mu dochód. Słowem, Rudi był, jak to powiadają, doskonałą partią, o ile tylko nie zechciałby sięgać za wysoko. W tańcu był takim tancerzem, o jakim śniły dziewczęta, a niejedna marzyła o nim i na jawie.
- Pocałował mnie w tańcu! - powiedziała Aneta, córka nauczyciela, do swej najlepszej przyjaciółki, ale nie powinna była tego opowiadać nawet najlepszej przyjaciółce. Taka wiadomość nie daje się zachować w tajemnicy, jest jak piasek w dziurawym worku: natychmiast przelatuje; wkrótce już wszyscy wiedzieli o tym, że taki dzielny chłopak jak Rudi całuje w tańcu, a przecież pocałował wcale nie tą, którą najbardziej pragnął pocałować.
- Uważajcie! - powiedział pewien stary strzelec. - Zaczął od Anety, a jak tak pójdzie dalej, to
po A nastąpi cały alfabet!
Na razie całus w tańcu to był jedyny temat plotek o Rudim, a tymczasem ucałował on nie tę, która była kwieciem jego serca.
Na dole, pod Bex, pomiędzy dużymi drzewami orzechowymi, nad górskim potokiem, mieszkał bogaty młynarz. Dom mieszkalny był trzypiętrowy, ozdobiony wieżyczkami, z dachem pokrytym blachą, która błyszczała w blasku słońca i księżyca. Na najwyższej z wieżyczek znajdowała się chorągiewka wskazująca pogodę, w kształcie strzały przeszywającej jabłko, na pamiątkę Wilhelma Tella. Młyn wyglądał zamożnie i malowniczo, nadawał się do opisania i namalowania, ale młynarzowej córki nie sposób było ani opisać, ani namalować; tak przynajmniej sądził Rudi i dlatego właśnie jej obraz wyrył mu się w sercu; oczy jej promieniały jak jasny płomień, toteż i Rudiego uczucie ogarnęło tak nagle jak pożar.
Najdziwniejsze było to, że młynarzówna, piękna Babeta, nic o tym nie wiedziała. Ona i Rudi nie zamienili ze sobą jeszcze ani jednego słowa.
Młynarz był bogaty i z tego powodu jego córka była nieprzystępna, prawie nieosiągalna. Ale Rudi wierzył, że nie ma takiej wysokości, na którą nie potrafiłby się wdrapać. Trzeba się tylko wspinać, a nie spada ten, kto jest pewien, że cel osiągnie. Taką naukę wyniósł jeszcze z domu.
Zdarzyło się, że Rudi miał interes w Bex. Była to daleka droga, a koleje wówczas nie istniały. Od lodowca rodańskiego, hen u stóp góry Simplon, pomiędzy rozmaitej wielkości szczytami, wije się w dolinie Wallis potężna rzeka Rodan, która wiosną wzbiera i zalewa niszczycielską falą pola i drogi. Pomiędzy miejscowościami Sion i St. Maurice dolina wygina się w łuk, załamuje jak łokieć i za St. Maurice zwęża tak, że mieści się tam tylko łożysko rzeki i wąska szosa u jej brzegów. Stara wieża, wzniesiona jako baszta strzegąca kantonu Wallis, który się tu właśnie kończy, spogląda z urwiska górskiego na kamienny most i gmach celny naprzeciwko; tu rozpoczyna się kanton Vaud, a najbliższa miejscowość nadgraniczna to Bex. Urodzajne te strony, im dalej się idzie, tym piękniej wszystko kwitnie i dojrzewa, jest się jak gdyby w ogrodzie zasadzonym kasztanowymi i orzechowymi drzewami; gdzieniegdzie rosną zwarte cyprysy i granaty; jest tu ciepło jak na południu, ma się wrażenie, że się przyjechało do Włoch.
Rudi dotarł do Bex, załatwił swą sprawę, ale nie spotkał nigdzie nie tylko Babety, lecz nawet żadnego z młynarczyków. Nie stało się tak, jak sobie pomyślał.
Nadszedł wieczór. Powietrze przepełnione było wonią macierzanki i kwitnących lip; nad zielonymi, lesistymi zboczami gór spoczywał jak gdyby błękitny welon; panowała cisza, ale nie była to cisza snu ani spokój śmierci, było tak, jak gdyby natura powstrzymała oddech i stanęła nieruchomo, pozując do fotografii na błękitnym tle nieba. Tu i ówdzie stały wśród drzew słupy podtrzymujące drut telegraficzny, ciągnęły się przez tę cichą dolinę. Pod jednym z takich słupów czerniło się coś, co można było wziąć za pień drzewa. Był to jednak Rudi; stał cicho jak wszystko, co go otaczało, ale nie spał, a tym bardziej nie był martwy. Jakże często bywa, że przez drut telegraficzny przebiegają ważne zdarzenia światowe czy wypadki niezmiernej wagi życiowej dla poszczególnych osób, a drut ani drżeniem, ani dźwiękiem nie zdradza tego; tak samo przez istotę Rudiego przelatywały potężne myśli o szczęściu jego całego życia, od tej chwili "nie ustające myśli". Oczy utkwione miał w jednym punkcie błyszczącym pomiędzy liśćmi, w światełku płonącym w oknie pokoju młynarza, w domu, gdzie przebywała Babeta. Kto spojrzałby w tej chwili na nieruchomo stojącego Rudiego, mógłby pomyśleć, że przyczaił się, aby upolować kozicę, ale on sam raczej przypominał kozicę, która potrafi godzinami stać nieruchomo, jak wyrzeźbiona w głazie, dopóki staczający się kamień nie spłoszy jej do skoku i ucieczki. To samo stało się z Rudim, spłoszyła go myśl.
- Nie należy rezygnować z odwiedzin w młynie - powiedział do siebie. - Dobry wieczór młynarzowi, piękny ukłon dla Babety? Nie ginie ten, kto wierzy. Babeta musi mnie przecież wreszcie zobaczyć, skoro mam zostać jej mężem.
Rudi roześmiał się; był pełen wiary w siebie. Poszedł do młyna, wiedział, czego chce; chciał Babety. Wezbrane, żółtobiałe wody rzeki płynęły, a wierzby i lipy zwieszały swe gałęzie nad wodami. Rudi szedł wzdłuż brzegu i stało się jak w starej, dziecięcej piosence:
A w domu młynarza nikogo nie było,
zamiast gospodarza kocię się kręciło.
Kot domowy stał na schodach, wyginał grzbiet i mówił: "Miau", ale Rudi nie zważał na to, co on powiada. Zapukał, nikt nie posłyszał, nikt nie otworzył.
- Miau - powiedział kot. Gdyby Rudi był jeszcze dzieckiem, pojąłby, że to znaczy: "Nikogo nie ma w domu." Ale nie zrozumiał, więc wszedł do młyna i zapytał. Tam mu odpowiedziano.
Młynarz wyjechał daleko, do Interlaken - "inter lacus, między jeziorami", jak to uczenie objaśnił nauczyciel, ojciec Anety; tak daleko pojechał młynarz i zabrał ze sobą Babetę na uroczyste święto strzelców, które miało się rozpocząć nazajutrz i potrwać cały tydzień i na które zjechali się Szwajcarzy ze wszystkich niemieckich kantonów.
Biedny Rudi! Nie wybrał najodpowiedniejszej pory na podróż do Bex. Teraz nie pozostawało mu już nic innego, tylko wracać do domu. Tak też uczynił; ruszył przez St. Maurice i Sion do swej własnej doliny, do swoich własnych gór. Ale nie rozpaczał. Gdy nazajutrz wzeszło słońce, był znowu w doskonałym humorze, a właściwie nigdy go nie tracił.
- Babeta jest w Interlaken, o parę dni drogi stąd - mówił do siebie. - To daleko, o ile się jedzie szosą, ale o wiele bliżej, gdy się idzie przez góry, a to jest właściwa droga dla strzelca. Znam tę drogę, przebywałem ją już raz. Tam przecież jest mój dawny dom, tam mieszkałem u dziadka, a w Interlaken jest święto strzelców. Będę tam pierwszy i przy Babecie będę pierwszy, niech się tylko z nią poznam!
Włożywszy do lekkiego plecaka swoje odświętne ubranie, ze strzelbą i torbą myśliwską u boku, ruszył Rudi w góry. Droga nie była taka krótka, jak przypuszczał, ale zjazd strzelecki dopiero się rozpoczął, a miał trwać przeszło tydzień. Młynarz z córką przez cały ten czas mieli mieszkać u krewnych w Interlaken. Rudi szedł przez przełęcz Gemmi i miał zamiar schodzić w dół obok Grindelwaldu.
W świeżym, lekkim i ożywczym powietrzu gór szedł Rudi wesół i krzepki naprzód. Dolina schodziła coraz niżej, widnokrąg rozszerzał się coraz bardziej, tu wznosił się jeden wierzchołek śnieżny, tam znowu drugi i po chwili Rudi miał przed oczyma cały alpejski łańcuch. Rudi znał każdy szczyt, szedł prosto na Schreckhorn, który wystrzela w górę swym biało przypudrowanym, kamiennym palcem.
Wreszcie przedostał się przez grzbiet gór. Trawiaste zbocza spływały w dół, ku ojczystej dolinie, powietrze było lekkie i lekko było na duszy; góra i dolina tonęły w kwiatach i zieleni, serce przepełniały młodzieńcze myśli; starość nigdy nie nadchodzi, nie trzeba umierać - żyć, rządzić, używać! Czuł się wolny jak ptak, lekki jak ptak! A jaskółki krążyły wkoło niego i jak w dzieciństwie wołały: "My i wy! My i wy!" Wszystko było lotne i radosne.
Nisko w dole roztaczała się łąka z jej aksamitną zielenią, usiana brunatnymi domkami, wody Lütschiny kipiały i szumiały. Rudi widział lodowiec z jego szklistozielonymi krawędziami w przybrukanym śniegu, widział głębokie szczeliny, lodowiec dolny i górny. Dźwięk dzwonów kościelnych dolatywał do niego na górę, jak gdyby chciano powitać go w ojczystym kraju. Serce biło mu mocniej i wezbrało tak, że nie było w nim miejsca dla Babety, tak bardzo przepełnione było wspomnieniami.
Znowu szedł drogą, przy której niegdyś stał jako malec, sprzedając z innymi dziećmi wycinane z drzewa domki. Tam wysoko za sosnami stał jeszcze dom jego dziadka; mieszkali w nim obcy ludzie. Na drogę wybiegły dzieci, jedno z nich wyciągnęło ku niemu alpejską różę. Rudi Wziął kwiat, uważał to za dobrą wróżbę i pomyślał o Babecie. Wkrótce dotarł już do mostu, gdzie łączą się dwie odnogi Lütschiny, coraz więcej spotykał drzew liściastych; orzechy roztaczały miły cień. I oto ujrzał sztandary, biały krzyż na czerwonym polu: znaki takie, jakie bywają u Szwajcarów i Duńczyków. Przed nim leżało Interlaken.
Rudiemu miasto to wydało się tak piękne jak żadne inne. To szwajcarskie miasto w odświętnej szacie wyglądało inaczej niż wszystkie inne miasta, zbiorowiska przygniatających, kamiennych domów, ciężkich, wykwintnych i obcych. Tutaj ulice robiły wrażenie, jak gdyby drewniane domki, te z góry, zbiegły w zieloną dolinę, spławione szybką jak strzała rzeką, i ustawiły się w rzędy, tworząc miasto. A najpiękniejsza ulica wyrosła od czasu, gdy Rudi bywał tu w dzieciństwie; domki wyglądały jak owe drewniane domeczki, które dziadek po wycięciu z drzewa chował do starej szafy. Urosły, jak wyrosły stare kasztany. Każdy dom był hotelem, jak go nazywano, którego okna i balkony zdobiły wycinanki z drzewa, a dach występował naprzód, domki były przez to piękniejsze. Przed każdym domem znajdował się ogródek kwiatowy, obrócony w stronę szerokiej, wylanej asfaltem szosy; domy stały wzdłuż ulicy tylko po jednej stronie, aby nie zasłaniać widoku pięknej, zielonej, soczystej łąki, na której pasły się krowy pobrzękując dzwoneczkami jak na pastwiskach wysoko w Alpach. Łąka otoczona była wysokimi górami, rozstępowały się one w jednym miejscu, otwierając widok na Jungfrau - "Dziewicę", najpiękniejszą górę Szwajcarii.
Ileż tu zjechało się strojnych pań i panów z obcych stron, jaki tłum Szwajcarów ze wszystkich kantonów! Strzelcy mieli numery na kapeluszach. Rozbrzmiewała muzyka, rozlegały się dźwięki katarynek, instrumentów dętych, okrzyki i nawoływania. Domy i mosty ozdobiono napisami i emblematami, powiewały z nich flagi i sztandary, co pewien czas rozlegał się huk wiwatowych wystrzałów, które brzmiały dla Rudiego jak najlepsza muzyka. W tym całym zgiełku zapomniał o Babecie, dla której przecież tu przywędrował.
Strzelcy ustawili się rzędem do zawodów, a Rudi wkrótce znalazł się wśród nich. Rudi wciąż przodował, był najzręczniejszy i najszczęśliwszy: trafiał za każdym razem w czarny środek.
- Któż to jest ten młody, obcy strzelec? - pytano wokoło. - Mówi po francusku, jak mówią w kantonie Wallis. Porozumiewa się też doskonale po niemiecku! Podobno jako dziecko mieszkał tu koło Grindelwaldu! - objaśniał ktoś w tłumie.
Chłopak aż kipiał życiem, oczy mu promieniały, a ramię było pewne, dlatego trafiał za każdym razem. Odwaga sprzyja szczęściu, a Rudi był przecież zawsze odważny; wkrótce zyskał tu sobie całą gromadę przyjaciół. Podziwiano go, prawiono mu komplementy i Rudi zapomniał już zupełnie, po co tu przybył; Babeta zniknęła całkiem z jego myśli.
Nagle jakaś silna dłoń uderzyła go po ramieniu i gruby głos męski spytał go po francusku:
- Jesteście z kantonu Wallis?
Rudi obejrzał się i zobaczył czerwoną, roześmianą twarz i tęgą postać. Był to bogaty młynarz z Bex. Zasłaniał sobą szczupłą i delikatną Babetę, ale po chwili już jej ciemne oczy wyjrzały zza jego ramienia. Bogaty młynarz czuł się pochlebiony tym, że strzelec z jego kantonu zwycięża wszystkich zawodników. Rudi był doprawdy dzieckiem szczęścia; to, za czym się aż tu zapędził, samo przyszło do niego w chwili, gdy o tym zapomniał.
Rodacy spotkawszy się daleko od ojczyzny zawierają natychmiast znajomość i rozmawiają ze sobą. Rudi stał się przez swą zręczność pierwszym na uroczystościach strzeleckich, tak jak młynarz był pierwszym ze względu na swoje bogactwo i wspaniały młyn tam w Bex. Uścisnęli więc sobie dłonie, czego nigdy przedtem nie robili, a Babeta ujęła Rudiego serdecznie za rękę, on zaś odwzajemnił jej uścisk. Spojrzał jej przy tym w oczy tak, że się zarumieniła.
Młynarz opowiadał o długiej podróży, którą przebyli, o wielkich miastach, jakie widzieli, była to prawdziwa podroż, jechali statkiem parowym, koleją i dyliżansem.
- Ja wybrałem krótszą drogę! - powiedział Rudi. - Przyszedłem tu przez góry; nie ma drogi, której nie można przebyć!
- I nie skręcić sobie przy tym karku! - dorzucił młynarz. - Wyglądacie mi na takiego, co w końcu z tą waszą pewnością siebie skręci sobie kark!
- Nie spada ten, kto nie zna lęku! - powiedział Rudi.
Krewni młynarza w Interlaken, u których bawił w gościnie, zaprosili Rudiego, by ich odwiedził, jest przecież z tego samego kantonu co Babeta i jej ojciec. Dogadzało to ogromnie Rudiemu, szczęście sprzyjało mu jak temu, który wie, że Bóg rozdaje nam orzechy, ale ich dla nas nie rozłupuje.
Rudi zasiadł więc, jak w rodzinnym kole, u krewnych młynarza, wzniesiono toast na cześć najlepszego strzelca, Babeta trąciła się z nim kieliszkiem, a Rudi pięknie podziękował za toast.
Wieczorem poszli wszyscy razem piękną drogą obok pięknych hoteli, pod starymi orzechami, a było tam tyle ludzi, taki tłok, że Rudi musiał wziąć Babetę pod ramię. Powiedział, że cieszy się ogromnie ze spotkania z rodakami z Vaud; Vaud i Wallis to dwa zaprzyjaźnione, sąsiedzkie kantony. Wyraził swą radość tak serdecznie, że Babeta uważała za stosowne uścisnąć mu dłoń. Przechadzali się jak starzy znajomi, a Rudi przekonał się, jak bardzo dziewczyna jest urocza i jak jej jest do twarzy, gdy zaśmiewa się z przesadnie wystrojonych obcych dam i ze sposobu, w jaki przechadzają się; nie robiła tego bynajmniej po to, by te panie wykpiwać, nie! Uważała, że są to z pewnością bardzo miłe, dobre osoby; jej chrzestna matka była także wytworną Angielką. Przed osiemnastu laty, gdy Babetę chrzczono, była właśnie w Bex i podarowała jej kosztowną szpilkę, którą nosi na piersi. Dwa razy chrzestna matka pisała do niej, a teraz umówiły się, że spotkają się w Interlaken. Miała tu przybyć ze swymi córkami, starymi pannami, tak pod trzydziestkę - powiedziała Babeta. Sama miała przecież dopiero osiemnaście.
Miłe, maleńkie usteczka nie zamykały się ani na chwilę, a wszystko, co Babeta mówiła, wydawało się Rudiemu słowami ogromnej wagi. On sam znowuż opowiadał jej, co tam miał do opowiadania: ile razy bywał w Bex, jak dobrze znał młyn jej ojca, jak przyglądał się Babecie z daleka, choć ona go nie spostrzegała, i jak ostatnio poszedł do młyna, przepełniony wieloma myślami, o których nic nie może powiedzieć - a tu i ona, i jej ojciec wyjechali, wyjechali daleko, ale nie tak daleko, by nie można było przedostać się przez mur stojący na drodze.
Tak, to wszystko opowiedział, a także, jak bardzo ją lubi... i że dla niej właściwie, a nie dla święta strzelców odbył tę trudną drogę.
Babeta nagle ucichła; zbyt wielki ciężar zwalił się na nią od razu.
A tymczasem słońce zachodziło za skalną ścianą. "Dziewica" stała w blasku i wspaniałości, otoczona zielonym wieńcem zalesionych gór. Wszyscy stawali w milczeniu i patrzyli na piękny widok. Rudi i Babeta oglądali także to majestatyczne widowisko.
- Nigdzie nie może być piękniej niż tutaj! - powiedziała Babeta.
- Nigdzie! - potwierdził Rudi i spojrzał na Babetę. - Jutro muszę wracać! - powiedział po chwili.
- Odwiedź nas w Bex. Ojciec się ucieszy! - szepnęła Babeta.
5. W drodze powrotnej
Ach, ileż Rudi musiał dźwigać, gdy nazajutrz wyruszył z powrotem przez góry do domu. Trzy srebrne puchary, dwie doskonałe strzelby i srebrny imbryczek do kawy, co mogło się przydać na własnym gospodarstwie. Ale nie to było najważniejsze: coś o wiele ważniejszego i potężniejszego niósł ze sobą, a raczej niosło go to coś przez wysokie góry. Pogoda była marna, niebo szare i deszczowe, chmury zwisały nisko jak welon żałobny i otulały błyszczące szczyty gór. Z głębin lasów dolatywały ostatnie uderzenia siekiery, a ze zboczy spuszczano w dół pnie drzew, które mimo iż były grube, jak maszty okrętowe, wyglądały z góry jak cienkie kije. Lütschina szumiała swą monotonną pieśń, a wiatr pędził chmury po niebie. Nagle u boku Rudiego zjawiła się młoda dziewczyna; spostrzegł ją dopiero, gdy się z nim zrównała; szła tak samo przez góry. Oczy dziewczyny miały dziwną moc, musiało się w nie patrzeć, były przezroczyste jak szkło i niezwykle głębokie, bez dna.
- Czy masz ukochanego? - spytał ją Rudi, gdyż wszystkie myśli jego krążyły koło ukochanej.
- Nie mam nikogo - roześmiała się dziewczyna, ale w głosie jej nie dźwięczała prawda. - Niepotrzebnie obchodzimy naokoło - dodała po chwili. - Idźmy na lewo, tamtędy jest skrót.
- Tak, chyba po to, by wpaść w szczelinę lodową - odpowiedział Rudi. - Nie znasz drogi, chcesz się bawić w przewodnika.
- Znam doskonale drogę i myśli moje są przy mnie, gdy tymczasem twoje są tam, w dolinie - powiedziała. - Tu w górach trzeba myśleć o Dziewicy Lodów, ludzie mówią, że czyha ona na podróżnych.
- Nie boję się jej - rzekł Rudi. - Musiała mnie oddać, kiedy byłem dzieckiem, uda mi się jej wymknąć, gdy jestem dorosły.
Zmrok zapadał, deszcz był coraz gwałtowniejszy, zaczął też padać śnieg, błyszczał, oślepiał.
- Podaj mi rękę, pomogę ci przy wchodzeniu na górę - powiedziała dziewczyna i dotknęła jego dłoni lodowato zimnymi palcami.
- Ty mnie pomagać? - zawołał Rudi. - Dotychczas nie potrzebowałem jeszcze pomocy kobiety, by wspinać się w górę.
I szybko uciekł od nieznajomej; zawieja owinęła go jak płaszczem, wicher gwizdał koło uszu, a za plecami słyszał śmiech i śpiew dziewczyny; brzmiało to, doprawdy, dziwnie. Były to z pewnością jakieś czary na usługach Dziewicy Lodów. Rudi słyszał o takich wypadkach wtedy, gdy jako chłopiec nocował w górskim szałasie.
Śnieg zaczął padać rzadziej, chmura była pod nim; obejrzał się, nie widział już nikogo, ale słyszał śmiech i nawoływanie, a nie brzmiało to jak głos ludzki.
Gdy wreszcie Rudi dotarł do szczytu góry, do miejsca, z którego ścieżka górska wiedzie już na dół w dolinę Rodanu, gdy spojrzał przed siebie, zobaczył w błękitnym czystym powietrzu, w stronie Chamonix, dwie jasne gwiazdy, mrugające na niebie. Wówczas pomyślał o sobie i Babecie, o swym szczęściu, i zrobiło mu się ciepło na duszy.
6. Odwiedziny w młynie
- Przynosisz do domu prawdziwie pańskie dary - powiedziała stara stryjenka, a jej orle oczy zabłyszczały. Poruszyła chudą szyją jeszcze szybciej niż zwykle, dziwnie nią obracając. - Szczęście ci sprzyja, Rudi. Muszę cię pocałować, mój miły chłopcze.
Więc Rudi pozwolił się ucałować, ale z jego twarzy było widać, że z trudem stara się pogodnie znosić małe przykrości domowe.
- Jakiś ty piękny, Rudi - powiedziała stara.
- Ach, nie wmawiaj mi tego - roześmiał się chłopiec, ale było mu jednak przyjemnie.
- Jeszcze raz powtarzam, że szczęściarz z ciebie - powiedziała opiekunka.
- To prawda - odparł i pomyślał o Babecie.
Jeszcze nigdy nie tęsknił do głębokiej doliny tak bardzo jak w tej chwili.
- Teraz pewno już wrócili do domu - powiedział do siebie. Już dwa dni upłynęły od czasu, który sobie naznaczyli na powrót. Muszę iść do Bex.
Więc Rudi poszedł do Bex, a młynarz był już w domu. Przyjęto go uprzejmie i oddano mu ukłony od rodziny z Interlaken. Babeta mówiła niewiele. Milczała, ale oczy jej były wymowne, a to wystarczało Rudiemu w zupełności. Młynarz, który zwykle sam najwięcej opowiadał i lubił, gdy się śmiano z jego anegdotek i żartów, boć przecież był bogatym młynarzem, wolał teraz słuchać opowiadań Rudiego o polowaniach, trudach i niebezpieczeństwach, na które narażeni są myśliwi goniący kozice wśród skalnych szczytów; o tym, jak się pełza po niepewnych śnieżnych nawisach, które wiatr i zawierucha przyklejają do skalnych krawędzi, po niepewnych mostach, które lód przerzuca ponad głębokimi przepaściami. Rudi wyglądał zuchwale i oczy mu błyszczały, kiedy opowiadał o myśliwskim życiu, o przemyślności kozic i ich niewiarygodnych skokach, o mocnym wietrze halnym i spadających lawinach; zauważył też doskonale, że każdy nowy opis zdobywał coraz pewniej serce młynarza, a co mu się najbardziej podobało, to opowieść o sępach górskich i o potężnych orłach.
Niedaleko stamtąd w kantonie Wallis znajdowało się orle gniazdo, zręcznie ukryte wśród sterczących w górę skał; w gnieździe tym spoczywa młode orlę, do którego nie sposób się dostać. Pewien Anglik ofiarowywał przed paru dniami Rudiemu całą garść złota za przyniesienie żywcem tego orlątka.
- Ale wszystko ma swoje granice - zakończył Rudi. - To orlę jest nieosiągalne, byłoby szaleństwem branie się do takiej rzeczy.
Wino płynęło i płynęły słowa, a Rudiemu ten wieczór wydawał się za krótki, mimo że wyszedł z młyna po pierwszej wizycie, kiedy już północ dawno wybiła.
Światełka z okien błyszczały tylko przez chwilę poprzez gałęzie drzew, z otwartego dymnika wylazła kotka domowa, a wzdłuż rynny nadszedł kot kuchenny.
- Słyszałeś o nowości w młynie? - spytała kotka domowa. - Potajemne zaręczyny. Ojciec jeszcze o tym nie wie, ale Rudi i Babeta cały czas pod stołem nadeptywali sobie na łapy. I mnie trącili dwa razy w łapę, ale nie miauknęłam, nie chciałam, by się wydało.
- Ja bym tak nie zrobił - powiedział kot kuchenny.
- Co innego wypada w kuchni, a co innego w pokoju - powiedziała kotka domowa. - Jestem tylko ciekawa, co powie młynarz, gdy dowie się o zaręczynach.
Rudi był również ciekawy, co powie młynarz, i nie mógł już dłużej czekać, dlatego w parę dni potem Rudi siedział w dyliżansie, pełen był najweselszych myśli w oczekiwaniu przychylnej odpowiedzi, którą chciał otrzymać jeszcze tego wieczora.
A gdy nadszedł wieczór i omnibus jechał z powrotem tą samą drogą, a w omnibusie siedział Rudi, po młynie biegała domowa kotka z nowinkami.
- Czy wiesz już, ty z kuchni? - mówiła. - Młynarz wie o wszystkim. Pięknie się skończyło. Rudi przyjechał wieczorem i długo szeptali z Babetą. Stali na korytarzu właśnie przed izbą młynarza. Leżałam u ich stóp, ale nie zwracali na mnie uwagi. "Zaraz pójdę do twojego ojca - powiedział Rudi. - Idę w uczciwej sprawie." "Czy mam pójść z tobą? Czy doda ci to odwagi?" - spytała Babeta. "Odwagi mam dość - odpowiedział Rudi - ale w twojej obecności będzie musiał przyjąć to spokojnie, bez względu na to, czy się zgodzi, czy nie."
I weszli do izby. Rudi nadepnął mi przy tym okropnie na ogon. Straszny z niego niezdara. Zamiauczałam, ale ani on, ani Babeta nie słyszeli. Otworzyli drzwi, wbiegłam przed nimi, ale na wszelki wypadek wskoczyłam na poręcz krzesła. Nie mogłam przewidzieć, jak Rudi będzie szurał nogami. Ale to młynarz szurał teraz nogami, i to porządnie! "Precz za drzwi! Precz w góry do kozic! Możesz sobie celować do kozic, a nie do mojej Babety."
- A cóż oni na to? - spytał kot z kuchni.
- Oni? Mówili to wszystko, co zwykle mówią oni przy oświadczynach. "Ona mnie kocha i ja ją kocham." I jeżeli wystarcza w misie mleka dla jednego, starczy też dla dwojga. "To za wysokie progi dla ciebie - mówił młynarz. - Czy nie wiesz, że ona siedzi na złocie? Nigdy nie zdołasz wspiąć się do niej."
"Nikt nie siedzi za wysoko, i zawsze można wszędzie sięgnąć, jeżeli się chce" - nie pozostał Rudi dłużny w odpowiedzi.
"A jednak sam mówiłeś, że nie możesz dosięgnąć tego orlątka, a Babeta jest jeszcze wyżej." "Dosięgnę obojga" - powiedział Rudi. "Dobrze, dam ci ją, gdy mi przyniesiesz żywcem tamto orlę" - powiedział młynarz i śmiał się tak, że aż łzy płynęły mu po policzkach. "A teraz dość tych odwiedzin, Rudi. Odwiedź nas jutro, nie zastaniesz nikogo w domu. Żegnaj, Rudi!" I Babeta powiedziała mu także: "Żegnaj", ale tak żałośnie jak kociak, który nie może odnaleźć matki. "Słowo to słowo, mężczyzna jest mężczyzną - powiedział Rudi. - Nie płacz, Babeto, przyniosę orlę."
"Spodziewam się, że przy tym skręcisz kark, i pozbędziemy się twego natręctwa!" - powiedział młynarz.
- To ci była odprawa! Rudiego już nie ma. Babeta siedzi i płacze, a młynarz śpiewa niemieckie pieśni, których się nauczył w podróży. Ale nie będę się tym martwić, to nic nie pomoże.
- W każdym razie należy zachować pozory - powiedział kot z kuchni.
7. Orle gniazdo
Ze skalnej ścieżki dolatywało wesołe i mocne górskie nawoływanie. Ten, kto wołał, musiał być w doskonałym humorze. To Rudi szedł na poszukiwanie swego przyjaciela Vesinanda.
- Musisz mi pomóc - powiedział. - Weźmiemy jeszcze Ragliego. Musimy wyjąć z gniazda na skale młodego orła.
- Czy nie przyniesiesz raczej czegoś z księżyca? - spytał Vesinand. - To równie łatwo. Jesteś, zdaje się, w doskonałym humorze.
- Tak, bo mam wkrótce wyprawić wesele. Ale żarty na bok. Pomówmy poważnie o moich sprawach.
Vesinand i Ragli wysłuchali opowiadania Rudiego.
- Zuchwały z ciebie chłopak - odpowiedzieli. - To ci się nie uda. Skręcisz kark.
- Nie spada ten, kto nie wierzy w upadek - odrzekł Rudi.
O północy wyruszyli z kijami, drabinkami i linami. Droga prowadziła przez lasy i obsuwające się kamienie pod górę, wciąż pod górę, w ciemną noc. Woda szumiała w dole, woda płynęła w górze, mokre obłoki pędziły w powietrzu. Strzelcy dotarli do stromej ściany skalnej, było tu jeszcze mroczniej, skały stykały się prawie ze sobą, tylko tam w górze przeświecało przez szparę niebo; pod nimi rozciągała się głęboka przepaść, w której huczała woda. W milczeniu zasiedli wszyscy trzej, by doczekać się świtu. Wówczas orzeł wyfruwał z gniazda, trzeba go było zastrzelić, dopiero wtedy można było myśleć o porwaniu orlęcia. Rudi siedział zamyślony i tak nieruchomy, jak gdyby sam był z kamieni, które go otaczały: strzelbę trzymał w ręku gotową do strzału, a wzrok jego spoczywał nieruchomo na krawędzi skalnej, gdzie pod wystającym kamieniem ukryte było orle gniazdo.
Długo czekała trójka strzelców.
Nagle usłyszał nad głowami świszczący i huczący odgłos; jakiś olbrzymi przedmiot zaciemnił powietrze. Dwie strzelby wycelowały w ptaka wyfruwającego z gniazda; padł strzał. Przez krótką chwilę kołysały się jeszcze olbrzymie skrzydła, potem ptak zaczął się powoli opuszczać coraz niżej, zdawało się, że rozpostartymi skrzydłami zasłoni całą szczelinę i pociągnie za sobą strzelców. Orzeł zniknął w głębinie; słychać było trzask gałęzi i krzaków, które łamał po drodze swym ciężarem.
Teraz przystąpiono do roboty. Związano trzy najdłuższe drabinki, w ten sposób miały one dosięgnąć gniazda, potem ustawiono je w najbardziej wysuniętym punkcie na krawędzi przepaści, ale mimo to nie dosięgnęły gniazda. Nad drabinkami wznosiła się jeszcze skała gładka jak ściana. Po krótkiej naradzie postanowili, że lepiej będzie spuścić z góry nad przepaścią dwie związane drabinki i połączyć je z trzema ustawionymi na dole. Z wielkim trudem udało się wciągnąć te dwie drabinki na górę i umocnić tam węzeł. Wreszcie drabinki wisiały w górze, Rudi siedział już na najniższym szczeblu. Był lodowato zimny poranek, mgły unosiły się nad czarną przepaścią. Rudi wyglądał jak mucha na kołyszącej się słomce, zgubionej przez budującego gniazdo ptaka na krawędzi komina; ale mucha może w każdej chwili sfrunąć z chwiejnej słomki, Rudi zaś mógł tylko spaść na złamanie karku. Wicher owiewał go, a w dole, w przepaści, biegły wody strumienia, płynącego z lodowca, pałacu Dziewicy Lodów.
Rudi rozbujał drabinkę, tak jak to czyni pająk, który zamierza coś schwytać ze swej długiej, niepewnej nici, i kiedy po raz czwarty dotknął wierzchołka związanych drabinek, udało mu się je schwycić, związać pewną i doświadczoną dłonią, choć wciąż jeszcze kołysały się w obie strony jak na luźnych zawiasach.
Pięć związanych drabinek zdawało się kołyszącą trzciną opartą o ścianę. Ale teraz przyszło największe niebezpieczeństwo; trzeba było wdrapać się na nie, jak to czynią koty. Rudi umiał się wspinać, nauczył się przecież tego właśnie od kota, nie czuł Zawrotu, który szedł w ślad za nim i wyciągał ku niemu swe ramiona polipa. Teraz znajdował się na najwyższym szczeblu drabiny, ale spostrzegł, że jeszcze spory kawałek pozostaje mu, aby mógł zajrzeć do gniazda: zaledwie sięgnął doń dłonią. Wymacał więc, czy grube gałęzie, z których splecione było dno gniazda, trzymają się mocno, schwycił się jednej z nich, podciągnął w górę i oto nachylił się już nad gniazdem. Ale nagle uderzył mu w twarz dławiący zaduch padliny: leżały tu bowiem, rozdarte na strzępy i gnijące kozice, jagnięta i ptactwo. Zawrót, który nie mógł go sięgnąć, dmuchał mu w twarz jadowitym tchem, aby go przyprawić o utratę przytomności; a tam w dole, w czerni przepaścistej wody, siedziała sama Dziewica Lodów, o długich, białozielonych włosach, patrzała na niego śmiercionośnymi oczyma, podobnymi do dwóch wylotów luf.
"Teraz cię schwycę."
W kącie gniazda ujrzał Rudi olbrzymie pisklę orła, nie umiejące jeszcze fruwać. Rudi utkwił wzrok w ptaku, opierał się z całych sił na jednej ręce, a drugą ręką zarzucił pisklęciu pętlę na szyję, schwytał go żywcem: nogi ptaka uwięzły w pętli sznura. Rudi zarzucił sobie ptaka na plecy, tak że pisklę wisiało porządny kawałek niżej od niego, podczas kiedy on spuszczał się na przywiązanej pomocniczej linie, aż dopóki nie wypróbował nogami, gdzie znajduje się najwyższy szczebel drabiny.
"Trzymaj się mocno! Nie wierz, że spadniesz, a wtedy na pewno nic ci się nie stanie!" Taka była stara nauka, słuchał jej wiernie. Wierzył, że nic mu się nie stanie, i nie spadł.
Rozległo się mocne, górskie, radosne nawoływanie, Rudi zjawił się na bezpiecznej skale z młodym orłem w dłoni.
8. Co opowiadała kotka domowa
- Macie, czego chcieliście - powiedział Rudi wchodząc do młynarza w Bex i stawiając na podłodze duży koszyk, zakryty tak, że wyzierały zeń tylko oczy żółte o czarnych obwódkach, iskrzące się, tak dzikie, że zdawało się, palą i pożerają wszystko, na co spojrzały; krótki, mocny dziób był rozwarty, gotów gryźć, a szyja była czerwona i pokryta puszkiem.
- Młody orzeł! - zawołał młynarz. Babeta wydała okrzyk, nie mogła oderwać oczu to od tego orła, to od Rudiego.
- Nie dajesz się odstraszyć! - powiedział młynarz.
- A wy dotrzymujecie zawsze słowa, to wasza znana cecha! - rzekł Rudi.
- Ale czemuż to nie skręciłeś karku? - spytał młynarz.
- Bom się doskonale trzymał! - odparł Rudi. - A teraz robię to samo, trzymam mocno Babetę.
- Najpierw przekonaj się, czy ją masz! - rzekł młynarz i roześmiał się. Był to dobry znak, Babeta o tym wiedziała. - Trzeba wyjąć orlę z koszyka. To niedobrze, że tak na nas patrzy. Jak go zdobyłeś?
Rudi opowiedział wszystko, a młynarz otwierał oczy coraz szerzej i szerzej.
- Przy twojej odwadze i szczęściu możesz wyżywić trzy żony! - powiedział młynarz.
- Dziękuję! - odparł Rudi.
- Ale Babeta jeszcze nie jest twoja! - rzekł młynarz i żartobliwie poklepał Rudiego po ramieniu.
- Wiesz, co nowego w młynie? - pytała kotka domowa kota z kuchni. - Rudi przyniósł nam orlę i w zamian dostaje Babetę. Pocałowali się przy starym. To przecież oznacza zaręczyny. Stary nie szurał nogami, wciągnął pazury i uciął sobie poobiednią drzemkę, a oni siedzieli i czulili się; mają sobie tyle do opowiadania, że nie zdążą do Bożego Narodzenia!
I rzeczywiście, nie zdążyli do Bożego Narodzenia. Wicher pędził przed sobą zeschłe liście, śnieg piętrzył się w dolinach i na szczytach gór. Dziewica Lodów siedziała w swym dumnym zamku, który w zimie się rozrastał; ściany skalne pokryte były gładkim lodem, a tam, gdzie latem szumi wesoło wodospad, zwieszały się sople ciężkie jak żelazo; na przysypanych śniegiem sosnach lśniły girlandy fantastycznych kryształów szronu: Dziewica Lodów pędziła na wichrze poprzez najgłębsze doliny. Kobierzec śniegu rozciągał się aż do Bex i Dziewica Lodów mogła tam dotrzeć i widzieć Rudiego siedzącego w młynie. Tej zimy przepędził więcej czasu w domu, siedział przy Babecie. W lecie miał się odbyć ślub. Rudi często słyszał, jak mu dzwoni w uszach, tyle o tym mówili jego przyjaciele. W młynie świeciło słońce, kwitła najpiękniejsza róża alpejska, wesoła, roześmiana Babeta, piękna jak wiosna, która zmusza wszystkie ptaszki do śpiewania o lecie, o weselu.
- Jak też tych dwoje może tak ciągle siedzieć przytulonych do siebie! - powiedziała kotka domowa. - Nudzi mnie to ich miauczenie!
9. Dziewica Lodów
Wiosną rozwinęła swą soczystą zieloną girlandę orzechowych i kasztanowych drzew od mostu koło St. Maurice aż po gładką taflę Jeziora Genewskiego, wzdłuż Rodanu, który z gwałtowną siłą płynął od swoich zielonych, lodowcowych źródeł; tam ma swój pałac Dziewica Lodów, stąd daje się wynosić na grzbiecie wichury na najwyższe śnieżne szczyty i położywszy się w słońcu na śniegu, spogląda tęsknie w doliny, gdzie ruchliwi ludzie poruszają się jak mrówki na oświetlonym słońcem kamieniu.
- Wy, siły ducha, jak was nazywają córy słońca - mówiła - jesteście tylko nędznym robactwem, wystarczy jedna śnieżna lawina, a wy, wasze domy i miasta obrócicie się w proch! Podniosła wyżej dumną głowę, i patrzała śmiercionośnymi oczyma daleko wokoło i głęboko w dół.
Ale z doliny dolatywały huki i trzaski - wysadzano tam skały, odgłosy ludzkiej pracy - zakładano tam drogi, budowano tunele dla kolei żelaznej.
- Udają krety! - powiedziała. Ryją korytarze w ziemi, stąd pochodzą te odgłosy podobne do wystrzałów. Kiedy ja przenoszę na inne miejsce moje pałace, rozlega się huk potężniejszy od gromów!
Z doliny podniósł się dym, ciągnął się w powietrzu jak powiewny welon, ruchomy pióropusz, pochodził z lokomotywy ciągnącej węża, którego giętkie ciało to wagon przy wagonie. Pędził szybko jak strzała.
- Bawią się we władców te siły ducha - powiedziała Dziewica Lodów. - A przecież siły przyrody będą zawsze potężniejsze! A potem śmiała się i śpiewała, aż zagrzmiało tam w dole.
- Lawina poleciała! - mówili ludzie w dolinie.
Ale córy słońca śpiewały jeszcze głośniej o myślach ludzkich, które panują, ujarzmiają morza, które przenoszą góry, wypełniają doliny, o myślach człowieka, które władają siłami przyrody.
O tej samej godzinie przez śnieżne pola, na których siedziała Dziewica Lodów, szło towarzystwo turystów. Związali się razem liną po to, by stanowić jakby jedno wielkie ciało na gładkiej powierzchni lodowej skorupy, nad brzegiem przepaści.
- Robaki! - zawołała. - Wy chcecie być panami natury? Odwróciła się od nich i patrzała drwiąco w dolinę, w której pędził pociąg.
- Oto tam są te myśli. Są w mocy sił przyrody. Widzę je wszystkie. Jeden z ludzi siedzi na uboczu jak król, inni stłoczeni razem, inni znowu śpią. A gdy parowy potwór zatrzymuje się, wysiadają i idą każde w swoją stronę. I myśli idą z nimi w świat.
I roześmiała się. A ludzie w dolinie mówili:
- Znowu lawina!
- Nas nie dosięgnie! - powiedziała para siedząca we wnętrzu smoka-pociągu i stanowiąca, jak to powiadają, dwie dusze, a jedną myśl. Byli, to Rudi i Babeta, a z nimi był młynarz.
- Jadę w charakterze bagażu - mówił - jako niezbędny pakunek!
- Oto siedzi tych dwoje! - mówiła Dziewica Lodów. - Ileż to zdruzgotałam kozic, ile milionów róż alpejskich połamałam wyrwawszy je z korzeniami. I z tymi dam sobie radę! Myśli! Siły ducha!
I roześmiała się.
- Znowu lawina! - mówili ludzie w dolinie.
10. Chrzestna matka
W Montreux, jednym z najbliżej położonych miast, stanowiących wraz z Clarens, Vernex i Crin łańcuch, który otacza północno-wschodnie wybrzeże Jeziora Genewskiego, mieszkała chrzestna matka Babety, bogata arystokratka angielska, ze swoimi córkami oraz z młodym krewnym; przybyli dopiero niedawno: ale młynarz zdążył ją już odwiedzić i opowiedzieć o zaręczynach Babety, o Rudim, o orlęciu, o tryumfach w Interlaken, słowem, o wszystkim. Chrzestnej matce ogromnie spodobało bało się to opowiadanie, zainteresowała się bardzo Rudim i Babetą, i młynarzem również.
Wszyscy troje mieli się z nią spotkać, Babeta miała ujrzeć matkę chrzestną, a matka chrzestna Babetę.
Na krańcu Jeziora Genewskiego, obok miasteczka Villeneuve znajdowała się przystań parowców, które w pół godziny docierały do Vernex u stóp Montreux. Jest to okolica opiewana przez poetów. Tutaj, w cieniu drzew orzechowych, nad brzegiem lazurowego jeziora siedział Byron i pisał swój melodyjny dramat o więźniu zamkniętym w ponurym zamku skalnym Chillon. A tam gdzie Clarens odbija swe wierzby w wodach, wędrował Rousseau marząc o Heloizie. Rodan płynie pod wysokimi ośnieżonymi górami Sabaudii; tutaj niedaleko miejsca, gdzie rzeka wpada do jeziora, leży mała wysepka; jest tak maleńka, że z brzegu wygląda jak statek. Jest to skalny szczyt, przed stu laty otoczony kamiennymi groblami przez pewną damę, która zasadziła tam też trzy akacje. Teraz akacje ocieniają całą wyspę. Babetą była zachwycona tym miejscem, uważała je za najpiękniejsze z całej podróży. Tak bardzo chciałaby się przeprawić na tę wysepkę, tam musi być pięknie! Ale parowiec przejechał obok i zawinął w oznaczonym terminie do Vernex.
Stąd powędrowali przyjezdni pomiędzy białymi, rozsłonecznionymi murami otaczającymi sady i winnice górskiego miasteczka Montreux; drzewa figowe ocieniały domy wieśniaków, a laury i cyprysy rosły po ogrodach. W połowie drogi prowadzącej pod górę znajdował się pensjonat, w którym mieszkała chrzestna matka.
Przyjęcie było ogromnie serdeczne. Chrzestna matka była to tęga, miła kobieta o okrągłej, roześmianej twarzy. Jako dziecko musiała wyglądać jak cherubinki Rafaela, teraz zaś była już starym cherubinem z koroną siwych loków naokoło twarzy. Córki były to piękne, smukłe i zgrabne dziewczęta. Młody kuzyn, który im towarzyszył, był ubrany od stóp do głów biało, miał rude włosy i złocistorude bokobrody tak wielkie, że starczyłyby dla trzech dżentelmenów. Zaczął od razu wyraźnie nadskakiwać Babecie.
Na dużym stole leżały pięknie oprawne książki, nuty i rysunki, drzwi balkonowe były otwarte i widać było przez nie piękne, szeroko rozlane jezioro, tak lśniące, że góry Sabaudii, ich małe miasteczka, lasy i śnieżne szczyty przeglądały się w wodzie jak w zwierciadle, do góry nogami.
Rudi, zwykle taki śmiały, wesoły i swobodny, czuł się tu nieswojo, poruszał się na gładkiej posadzce, jak gdyby stąpał po grochu.
Jakże powoli i nudno upływał mu czas! Miał uczucie, że wprzągł się do kieratu. Teraz zaproponowano przechadzkę. Jakże powoli się posuwali. Rudi musiał robić dwa kroki naprzód i jeden w tył, by im dotrzymać kroku. Udali się do Chillonu, ponurego i starego zamku położonego na skalnej wyspie, aby obejrzeć pręgierz, ciemne lochy, zardzewiałe łańcuchy w murze, kamienne prycze dla skazańców i straszliwe pułapki, za pomocą których strącano nieszczęśliwych do podziemi, na żelazne pale, rozpalone do czerwoności. I takie zwiedzanie uważali za przyjemność. Były to miejsca straceń, które Byron wzniósł do wyżyn poezji. Rudi widział tu tylko więzienie. Wychylił się przez wielkie, kamienne okno i patrzył w głębie lazurowozielonych wód i dalej na maleńką wysepkę z trzema akacjami, tam pragnął się znaleźć, z dala od tego całego rozgadanego towarzystwa. Ale Babeta była w doskonałym humorze. Powiedziała potem, że bawiła się wyśmienicie i że uważa kuzyna za zupełnie miłego.
- Zupełny głupiec - powiedział Rudi i po raz pierwszy Babecie nie spodobało się coś, co powiedział Rudi. Anglik podarował jej na pamiątkę książeczkę o Chillonie. poemat Byrona Więzień Chillonu, przetłumaczony na francuski, aby Babeta mogła przeczytać.
- Książka może być dobra! - powiedział Rudi. - Ale ten wyfryzowany elegant. który ci ją ofiarował, nie jest bynajmniej w moim guście!
- Wygląda jak wór od mąki bez mąki! - powiedział młynarz i roześmiał się z własnego dowcipu. Rudi wtórował mu i powiedział, że to słuszne porównanie.
11. Kuzyn
Gdy w parę dni potem Rudi przyszedł w odwiedziny do młyna, zastał tam młodego Anglika; Babeta częstowała go właśnie gotowanymi pstrągami, które własnoręcznie przybrała pietruszką,
by smaczniej wyglądały. To było całkiem zbyteczne. Czegóż chciał tu ten Anglik? Czego tu szukał? Dlaczego Babeta go częstowała i usługiwała mu? Rudi był zazdrosny i to bawiło Babetę; sprawiało jej przyjemność poznawanie wszystkich stron jego serca, zarówno silnych, jak słabych. Miłość była dla niej jeszcze igraszką; igrała sercem Rudiego, a mimo to był on dla niej szczęściem jej życia, jej jedyną myślą, najlepszym i najpiękniejszym, co miała na świecie. Ale im bardziej posępniał, tym więcej śmiały się jej oczy; po prostu miała ochotę pocałować Anglika z rudymi bokobrodami po to, by wprawić we wściekłość Rudiego i patrzeć, jak ze złością od niej ucieka; bo to by dowodziło, jak bardzo ją kocha. Babeta nie miała racji, postępowała niemądrze, ale miała dopiero dziewiętnaście lat. Nie zastanawiała się nad tym, że jej zachowanie względem młodego Anglika może być przez niego całkiem inaczej pojęte i że to nie wypada młodej, uczciwej córce młynarza, świeżo zaręczonej.
Tam gdzie szosa wiodąca do Bex przechodzi pod śnieżnymi skałami, które w miejscowej gwarze nazywają się Diablerets, nie opodal od młyna przepływa rwący potok górski, białosiwy jak piana mydlana. Nie on jednak obraca koło młyńskie, czyni to niewielki strumień, spadający ze skały i przepływający przez kamienną tamę, która potęguje jego siłę i sprawia, że po przebyciu zamkniętego wśród drewnianych belek basenu, może poruszać olbrzymie koło młyńskie. Struga była tak obfita w wodę, że aż przelewała się poza brzegi i tworzyła wilgotną ścieżkę, którą można było skrócić sobie drogę do młyna. Na taką myśl wpadł właśnie młody Anglik, biało ubrany jak młynarczyk; pewnego wieczora wspinał się on ścieżką pod górę, idąc za światłem padającym z okna pokoju Babety. Nie potrafił wdrapywać się pod górę, wpadłby więc z łatwością do strumienia, ale na szczęście skończyło się tylko na obryzganiu spodni i przemoczeniu rękawów; mokry i zabłocony, dostał się wreszcie pod okno Babety, wdrapał się na lipę i udawał głos sowy; innego ptaka nie umiał bowiem naśladować. Babeta usłyszała to i wyjrzała przez cieniutkie firaneczki. Kiedy jednak zobaczyła biało ubranego mężczyznę i poznała, kto to jest, serduszko jej zabiło mocno z lęku, jak i z gniewu. Szybko zgasiła światło, upewniła się, że okna są zaryglowane i nie zwracała uwagi na jego okrzyki i pohukiwania.
Byłoby to straszne, gdyby Rudi znajdował się właśnie we młynie. Ale Rudiego nie było we młynie, nie, stało się znacznie gorzej, Rudi stał pod drzewem. Padły głośne, gniewne słowa, rozgorzała kłótnia; mogło dojść do walki, a nawet do krwawej rozprawy.
Babeta, pełna lęku, otworzyła okno, zawołała Rudiego po imieniu, błagała go, by poszedł, mówiła, że nie może znieść tego, że tu stoi.
- Nie możesz znieść, że tu stoję! - krzyknął. - A więc to umówiona schadzka? Przyjmujesz tu, jak widzę, lepszych niż ja przyjaciół. Wstydź się, Babeto!
- Jesteś obrzydliwy, nienawidzę cię - odparła Babeta i wybuchnęła płaczem. - Idź, idź!
- Na to nie zasłużyłem - powiedział i poszedł. Policzki płonęły jak w ogniu, serce paliło jak ogień.
Babeta rzuciła się szlochając na łóżko:
- Ach, Rudi, tak serdecznie cię kocham! A ty tak źle o mnie myślisz. Była zła, bardzo zła na niego i to było jej szczęściem; inaczej musiałaby być bardzo smutna. Teraz mogła zasnąć i spać krzepkim snem młodości.
12. Złe moce
Rudi uciekł z Bex drogą do domu, a potem pobiegł w góry, gdzie świeże, orzeźwiające powietrze, gdzie śnieg leży, gdzie rządzi Dziewica Lodów. Zarośla drzew w dole wyglądały jak zagony kartofli, sosny i kosówki stawały się coraz niższe, a róże alpejskie kwitły na śniegu, który leżał płatami jak bielone płótno. Kwitła tu też błękitna gencjana, ale Rudi zmiażdżył ją uderzeniem kolby.
Wyżej na skale ukazały się dwie kozice. Oczy Rudiego zabłysły, myśli przybrały inny bieg; ale jeszcze był od nich za daleko, aby oddać celny strzał; wspiął się wyżej, gdzie między skałami rosły tylko twarde kępki trawy. Kozice posuwały się powoli po śnieżnej płaszczyźnie, strzelec przyśpieszył kroku; mgliste obłoki zamykały się wokół jego postaci i nagle znalazł się przed skalną ścianą. Zaczął padać deszcz.
Rudi czuł palące pragnienie, żar w głowie i zimno w całym ciele; sięgnął do manierki, ale była pusta; nie pomyślał o tym, aby ją napełnić, gdy nagle biegł w góry. Nigdy jeszcze nie chorował, ale teraz miał uczucie, jak gdyby ogarniała go nagła niemoc. Był zmęczony i poczuł nieprzezwyciężoną ochotę, by rzucić się na ziemię i zasnąć, ale był przemoczony do suchej nitki; chciał się opanować, ale przedmioty dziwnie skakały mu przed oczyma i nagle ujrzał coś, czego nigdy w tym miejscu nie widział; na skale wznosił się nowiutki, niski dom, a w drzwiach stała młoda dziewczyna. W pierwszej chwili myślał, że to córka nauczyciela, Aneta, którą kiedyś pocałował w tańcu, ale zaraz poznał, że to nie ona. Mimo to dziewczyna wydała mu się znajoma, może była to ta sama, którą spotkał w górach, kiedy wracał z uroczystości w Interlaken.
- Skąd się tu wzięłaś? - spytał.
- Jestem tu u siebie w domu - odparła dziewczyna - strzegę mojej trzody.
- Twojej trzody? Ależ gdzie ona się pasie? Tu sam śnieg i skały.
- Cóż ty wiesz? - roześmiała się dziewczyna. - Tuż za tą skałą, trochę niżej, jest piękna, zielona łąka. Tam pasą się moje kozy. Dobrze ich pilnuję. Ani jedna mi nie zginie. Co moje, to moje!
- Zuchwała jesteś - powiedział Rudi.
- I ty także - odrzekła dziewczyna.
- Jeżeli masz mleko, to daj mi trochę. Pić mi się chce niemożliwie.
- Mam tu coś lepszego niż mleko - odparła dziewczyna - dam ci to. Wczoraj byli tu podróżni z przewodnikiem i zapomnieli pół butelki wina, jakiego z pewnością jeszcze nie piłeś. Nie wrócą już po to wino, ja go nie piję, więc ty je wypij.
Przyniosła wino, nalała je do drewnianej czarki i podała Rudiemu.
- Dobre - powiedział. - Nigdy nie piłem tak gorącego i mocnego trunku. - Oczy mu zabłysły, napełniło go nowe życie, żar wlał mu się w żyły, jak gdyby cała troska i cały smutek nagle uciekły. Odezwała się w nim żywa, młoda natura.
- To jednak Aneta, córka nauczyciela! - zawołał. - Pocałuj mnie...
- Dobrze, ale daj mi ten śliczny pierścień, który masz na palcu.
- Mój pierścionek zaręczynowy!
- Tak, właśnie ten - powiedziała dziewczyna i na nowo napełniwszy, czarkę winem przytknęła mu ją do warg. Wypił. Wtedy radość życia przeniknęła go na wskroś, zdawało mu się, że cały świat do niego należy. Po cóż się dręczyć? Wszystko stworzone jest po to, by się radować, używać. Prąd życia jest prądem radości, a gdy się człowiek daje przez ten prąd porwać, jest szczęśliwy. Spojrzał na dziewczynę. Była to Aneta, ale i nie Aneta; nie była to też zjawa, jak nazywał w myślach nieznajomą spotkaną koło Grindelwaldu. Dziewczyna w górach była świeża jak śnieg, co spadł przed chwilą, różowa jak alpejska różyczka, leciutka jak koźlątko, a jednak z żebra Adamowego, człowiek z krwi i kości, jak on sam. Objął ją ramieniem, zajrzał w jej dziwne, zimne oczy; tylko sekundę trwało to spojrzenie, ale w tym jednym mgnieniu napełniło go uczucie, o którym nie wiedział, czy jest duchem życia, czy śmierci. Czy podniosło go coś w górę, czy też zepchnęło głęboko, na dno lodowej, morderczej przepaści. Spadał coraz głębiej. Widział wokół siebie zielonkawe ściany lodowe jak zielonkawe szkło; nieskończone przepaści otwierały swe głębiny, woda tryskała, dzwoniła jak dzwonki i rozbijała się jak jasne perły, błyszczała jak niebieskie płomienie. Dziewica Lodów ucałowała go, a pocałunek ten przeniknął mu przez stos pacierzowy aż do mózgu; wydał okrzyk bólu, wyrwał się, zachwiał i upadł; przed oczyma miał czarną noc, ale otworzył je szybko na nowo. Złe moce wygrały grę.
Zniknęła dziewczyna, zniknęła ukryta chata, woda spływała po nagiej ścianie skalnej, śnieg piętrzył się wokoło; Rudi drżał z zimna, przemoczony do nitki, nie miał pierścionka, zniknął jego zaręczynowy pierścień, który dostał od Babety. Strzelba leżała obok niego na śniegu. Podniósł ją, chciał wystrzelić, odmówiła posłuszeństwa. Wilgotne obłoki jak gęste masy śniegu kłębiły się w szczelinie, siedział tam Zawrót i czekał na swą bezsilną ofiarę; a w dole huczało coś w przepaści, jak gdyby zwaliła się skalna ściana porywając z sobą wszystko, co napotkała po drodze.
A w młynie siedziała Babeta i płakała; Rudi nie zjawiał się już od sześciu dni. On, który wyrządził jej krzywdę i powinien był prosić o przebaczenie, gdyż kochała go całym sercem.
13. U młynarza
- Jakież ci ludzie robią głupstwa - mówiła kotka pokojowa do kota z kuchni. - Rudi i Babeta znów zerwali ze sobą. Ona płacze, a on zapewne już o niej nie myśli.
- Nie podoba mi się to wcale - odparł kot z kuchni.
- Ani mnie - odrzekła kotka pokojowa. - Ale nie biorę sobie tego zbytnio do serca. Babeta może się przecież zaręczyć z rudowłosym. Chociaż i on nie zjawił się tu od owego wieczora, kiedy chciał wleźć na dach.
Złe moce czyhają na nas na zewnątrz i wewnątrz nas. Doświadczył tego na sobie Rudi i wiele o tym rozmyślał. Co się z nim działo wówczas, gdy był wysoko w górach? Czy były to duchy? Czy gorączkowe zjawy? Dotychczas nie znał choroby ani gorączki. Gdy sądził Babetę, zajrzał do wnętrza własnej duszy. Myślał o dzikiej gonitwie w jego sercu i o wichrze, który wstrząsał jego istotą. Czy mógł wyznać Babecie wszystko, każdą myśl swoją, która go opętała w owej godzinie pokusy? Zgubił jej pierścionek, ale właśnie przez tę zgubę odzyskała go na nowo. Czy ona zechce mu się wyspowiadać? Zdawało mu się, że serce pęka mu w piersi, gdy o niej myślał. Odżywało w nim tyle wspomnień. Widział ją przed sobą roześmianą i rozbawioną jak kapryśne dziecko. Każde ciepłe słowo, które do niego w radości swego serca mówiła rozjaśniało jego istotę jak promień słońca i wkrótce już był pełen słońca i myśli o Babecie.
Musieli się wzajemnie wyspowiadać.
Przyszedł do młyna i zaczęły się wyznania. Rozpoczęła od pocałunku, a po wszystkim oświadczyła, że to Rudi jest grzesznikiem, a największą jego winą jest, że mógł wątpić o Babecie, o jej wierności, i to było szkaradne z jego strony. Taka niewiara i taka gwałtowność mogła sprawić wiele nieszczęścia. I dlatego Babeta wygłosiła Rudiemu małe kazanie, które ubawiło ją samą szczerze i z którym było jej ogromnie do twarzy. Jedno tylko przyznała Rudiemu. Miał rację: kuzyn chrzestnej matki był durniem. Chciała nawet spalić książkę, którą dostała od niego w podarunku i nie mieć u siebie nic, co by go przypominało.
- Wszystko się dobrze skończyło - powiedziała kotka pokojowa. - Rudi wrócił, porozumieli się i mówią, że to największe szczęście!
- Tej nocy słyszałem, jak szczury rozmawiały, że największym szczęściem jest pożerać świece łojowe i mieć pod dostatkiem zjełczałej słoniny - powiedział kot z kuchni. - Nie wiem teraz, komu należy wierzyć: szczurom czy zakochanym?
- Ani jednym, ani drugim. To najpewniejsze - rzekła kotka pokojowa.
Największe szczęście Rudiego i Babety wschodziło jak słońce, zbliżał się dla nich dzień radosny, jak to zazwyczaj nazywają, dzień wesela.
Ale ślub nie miał się odbyć w małym kościółku w Bex, a wesele nie miało być wyprawione w domu młynarza. Chrzestna matka życzyła sobie, by młodzi pobrali się w ślicznej kapliczce w Montreux, a ona miała im wyprawić u siebie w domu wesele. Młynarz nalegał koniecznie, by poddać się woli chrzestnej. On jeden wiedział, jaki ona przygotowuje prezent ślubny, i uważał, że warto dlatego być jej posłusznym. Ustalono dzień. Już poprzedniego wieczoru mieli udać się do Villeneuve, by nazajutrz rankiem popłynąć statkiem do Montreux. Córki chrzestnej matki miały ubierać Babetę do ślubu.
- Chyba tu w domu będziemy mieli potem jeszcze jakąś uroczystość - powiedziała kotka pokojowa. - Inaczej ta cała historia nie byłaby warta jednego mego miauknięcia.
- Będzie, będzie tu uroczystość - powiedział kot z kuchni. - Kaczki są już zarżnięte, gołębiom ukręcono główki, a na ścianie wisi cała sarna. Ślinka mi idzie do ust, gdy na to patrzę! Jutro wyjeżdżają na ślub.
Tak, jutro. Tego wieczora Rudi i Babeta siedzieli w młynie jako para narzeczonych po raz ostatni.
Na dworze żarzyły się Alpy, dzwony wieczorne biły, a córy słońca śpiewały:
"Niech im się dobrze dzieje!"
14. Nocne widziadła
Słońce zaszło, obłoki zniżyły się do doliny Rodanu i pomiędzy wysokimi górami wiatr wiał z południa, afrykański wiatr przeleciał przez wysokie Alpy, wiatr halny, który rozdzierał obłoki. A gdy wiatr ustał, przez chwilę panowała zupełna cisza; poszarpane obłoki wisiały w fantastycznych kształtach pomiędzy zalesionymi górami, hen, ponad prądem Rodanu. Zwieszały się one w postaci zwierząt przedpotopowych, orłów kołyszących się w powietrzu, żab wyskakujących z bagniska; płynęły po niej, a trwały jednocześnie w powietrzu. Rzeka niosła sosnę wyrwaną z korzeniami, woda tworzyła olbrzymie wiry, które kręciły się za prądem; czaił się tam Zawrót w licznych postaciach i kręcił się kółkami po rwącej naprzód wodzie. Księżyc oświetlał śnieg, szczyty gór. ciemne lasy i białe, dziwaczne obłoki, zjawy senne, duchy sił natury. Wieśniak, mieszkaniec gór, spoglądał na nie przez okno; płynęły gromadnie, uciekając przed Dziewicą Lodów. A ona wyjrzała ze swego lodowcowego pałacu, usiadła na kruchej łodzi, na wyrwanej z korzeniami sośnie, i woda lodowców niosła ją w dół rzeki, aż ku otwartemu morzu.
- Goście jadą na wesele! - wyło i grało w powietrzu i na wodzie. Mary w górze, mary w dole. A Babecie śnił się dziwny sen.
Zdawało jej się, że była już żoną Rudiego, i to od wielu lat. Rudi był na polowaniu na kozice, a ona została w domu; obok niej siedział młody Anglik z rudymi bokobrodami. Oczy jego były takie gorące, słowa jego miały taką czarodziejską moc, podał jej dłoń, a ona musiała iść za nim. Wyszli z domu i szli w dół, ciągle w dół.
Babeta miała uczucie, jak gdyby na jej piersi padł jakiś okropny ciężar, który uciskał ją coraz bardziej. Był to grzech przeciwko Rudiemu, grzech przeciwko Bogu; nagle znalazła się w zupełnym opuszczeniu, suknie jej były poszarpane przez ciernie, włosy posiwiały, pogrążona w swym bólu, spojrzała ku górze i nagle zobaczyła Rudiego na skraju skały. Wyciągnęła ku niemu ramiona, ale nie odważyła się krzyczeć ani wołać, zresztą to również nic by nie pomogło, bo gdy się zbliżyła, ujrzała, że to nie był wcale Rudi, tylko jego kurtka myśliwska i kapelusz zawieszone na kiju. który często ustawiają strzelcy, by oszukać kozice. I w bezgranicznej rozpaczy Babeta modliła się: "Ach, gdybym była umarła w najszczęśliwszym dniu mego życia, dniu mego wesela. Wielki Boże, to byłaby łaska, to byłoby niewypowiedziane szczęście. Byłoby to najlepsze, co mogłoby się przytrafić mnie i Rudiemu. Nikt nie zna swej przyszłości." I gnana straszną, bezbożną rozpaczą rzuciła się w głęboką przepaść. Wówczas pękła struna, rozległ się żałosny dźwięk.
Babeta obudziła się. Sen zniknął i zatarł się w jej pamięci. Pamiętała tylko, że śniła o czymś okropnym, że śnił się jej także młody Anglik. Nie widziała go już od kilku miesięcy, nie myślała o nim. Czy jest w Montreux?
Czy też będzie na jej ślubie? Cień przemknął po jej delikatnej twarzy. Brwi ściągnęły się, ale już po chwili uśmiech powrócił, a oczy rozbłysły. Przecież na dworze świeciło słońce, a jutro jej ślub z Rudim!
Rudi był już w izbie, gdy zeszła na dół, i zaraz pojechali do Villeneuve. Byli oboje tak bardzo szczęśliwi, młynarz także śmiał się i promieniał najlepszym humorem. Był dobrym ojcem i poczciwym człowiekiem.
- Teraz my zostajemy na gospodarstwie - powiedziała kotka pokojowa.
15. Zakończenie
Wieczór jeszcze nie zapadł, rozweselona trójka przybyła do Villeneuve i zjadła tam wieczerzę. Młynarz zasiadł z fajką w fotelu i uciął sobie drzemkę. Młoda para wyszła z miasteczka, trzymając się pod ręce, i poszła drogą pod skałami, porośniętymi krzewami, nad brzegiem błękitnozielonego, głębokiego jeziora. Ponury zamek Chillonu odbijał swe szare mury i grube wieże w jasnej wodzie; mała wysepka z trzema akacjami była jeszcze bliżej, wyglądała na jeziorze jak bukiet kwiatów.
- Jakże tam musi być pięknie! - powiedziała Babeta, która poczuła znowu chęć znalezienia się na wysepce; życzenie to mogło natychmiast się spełnić: przy brzegu kołysała się łódź; sznur, na którym była uwiązana, można było z łatwością rozplatać. Nie było nikogo w pobliżu, kogo można by spytać o pozwolenie, więc wzięli tę łódź bez pytania. Rudi potrafił dobrze wiosłować.
Wiosła zanurzyły się jak rybie płetwy w wodzie; wodzie tak giętkiej, a jednak silnej, która czasem jest grzbietem, co nosi, a czasem pochłania, czasem się łagodnie uśmiecha, a czasem jest warem krwi, a jednocześnie siłą, która potrafi człowieka zmiażdżyć. Za łodzią tworzyła się błyszcząca bruzda, w parę minut dotarli do wysepki i wysiedli z łódki. Na wyspie było tak ciasno, że zaledwie mogli we dwoje zatańczyć.
Rudi okręcił Babetę dwa czy trzy razy, a potem usiedli na ławeczce pod zwieszającymi się gałęźmi akacji, patrzyli sobie w oczy, trzymali się za ręce, a wszystko wokół nich błyszczało w świetle zachodzącego słońca.
Lasy sosnowe na górach zabarwiły się na kolor lilioworóżowy jak kwitnące wrzosy, a tam gdzie kończyły się lasy i zaczynały kamienie, skały błyszczały jak przezroczyste; obłoki na niebie płonęły czerwono jak ogień, a całe jezioro było jak jeden olbrzymi świeży płatek róży. A gdy cienie dosięgły pokrytych śniegiem gór Sabaudii, zmieniły barwę na czerwono-błękitną; tylko najwyższy szczyt świecił jak czerwona lawa; wyglądało to, jak gdyby wróciła chwila z dziejów powstania tych gór; rozpalone masy wyszły z łona ziemi i nie zdążyły jeszcze się ostudzić. Alpy żarzyły się tak pięknie, jak jeszcze nigdy Babeta i Rudi nie widzieli. Pokryty śniegiem Dent du Midi miał taki blask jak tarcza miesiąca, gdy wschodzi na nieboskłonie.
- Tyle piękna, tyle szczęścia! - mówili oboje.
- Więcej chyba ziemia nie może mi już ofiarować! - powiedział Rudi. - Taki wieczór jak dzisiaj to całe życie! Ile razy czułem takie szczęście jak w tej godzinie, myślałem zawsze:
"Gdyby w tej chwili wszystko się skończyło, jakże szczęsnym mógłbym nazwać moje życie!" Jaki piękny jest świat. Ten dzień się kończył i przychodził następny, który często wydawał mi się jeszcze piękniejszy. Jakże nieskończenie dobry jest Bóg, Babeto!
- Jestem taka szczęśliwa! - powiedziała.
- Więcej ziemia nie może mi już ofiarować! - zawołał Rudi.
Rozbrzmiały dzwony z gór Sabaudii, z gór Szwajcarii. Na złotym blasku wznosiły się ku zachodowi czarnosine góry Jury.
- Niech ci Bóg da wszystko najwspanialsze i najlepsze! - szepnęła Babeta.
- Da mi z pewnością! - powiedział Rudi. - Jutro mi da. Jutro będziesz moją. Moją własną, ukochaną, małą żoną!
- Łódka! - krzyknęła nagle Babeta.
Łódka, którą mieli powrócić na ląd, odwiązała się i oddalała od wyspy.
- Przyciągnę ją! - zawołał Rudi.
Zrzucił kurtkę, zdjął buty, wskoczył do jeziora i szybko popłynął w stronę łodzi.
Przezroczysta, błękitno-zielona woda jeziora była zimna od lodowca, który spływał do niej z gór. Rudi rzucił tylko jedno spojrzenie w głąb i zdawało mu się, że widzi tam złoty pierścień, jak toczy się i błyska, zgubiony, zaręczynowy pierścionek; pierścień rósł coraz bardziej, aż stał się dużym, błyszczącym kręgiem, w którego środku lśnił przezroczysty lodowiec. Nieskończone przepaści otwierały swe głębiny, woda tryskała, dzwoniła jak dzwonki i rozbijała się jak jasne perły, błyszczała jak niebieskie promienie; w jednej chwili ujrzał Rudi to, co my musimy określić przy pomocy wielu słów: młodych strzelców, młode dziewczęta, mężczyzn i kobiety, tych wszystkich, którzy niegdyś znaleźli śmierć w chłodnych szczelinach lodowca; spoglądali teraz szeroko otwartymi oczyma, z uśmiechem na ustach, a głęboko pod nimi rozlegała się muzyka dzwonów zatopionych miast; pod sklepieniem kościelnym klęczeli wierni, piszczałki organów to były sople lodowe, a wodospad huczał bisem. Dziewica Lodów siedziała na jasnym, przezroczystym dnie; podniosła się, podpłynęła ku Rudiemu i ucałowała jego stopy - przez ciało przeleciał mu śmiertelny, lodowy dreszcz jak prąd elektryczny - lód i ogień. Trudno to rozróżnić przy tak błyskawicznym zetknięciu.
- Mój, mój! - dźwięczało w nim i wokół niego. - Całowałam cię, gdyś był maleńki, pocałowałam cię w usta. Teraz całuję cię w palce i w stopy i jesteś już cały mój.
I Rudi zniknął w jasnej wodzie jeziora.
Panowała cisza. Dzwony kościelne umilkły, ostatnie tony ucichły wraz z zagaśnięciem czerwonych blasków na górach.
- Jesteś mój! - wołało coś z głębiny. - Mój jesteś! - dźwięczało z wysoka w nieskończoności.
Jakże to przyjemnie przepłynąć z miłości do młodości, z ziemi do nieba.
Wtedy pękła struna, rozległ się ton żałobny. Lodowy pocałunek śmierci zwyciężył, skończyła się uwertura, zaczął się dramat życiowy, dysonans przeszedł w harmonię.
Czy sądzisz, że to smutna historia?
Biedna Babeta! Przeżyła straszne chwile! Łódź uciekała coraz to dalej i dalej. Nikt na brzegu nie wiedział, że młoda para udała się na wysepkę. Zapadł wieczór, obłoki opuszczały się coraz niżej, mrok gęstniał. Dziewczyna stała samotna, opuszczona i zrozpaczona.
Nad nią rozpętała się burza, błyskawice rozświetliły Jurę, szwajcarski brzeg i Sabaudię, ze wszystkich stron grom za gromem, błyskawica za błyskawicą toczyły się jedne za drugimi całymi minutami. Blask błyskawic był tak jasny jak słońce; można było przy ich świetle rozróżnić, jak w południe, każdy pęd winny, a natychmiast potem następował czarny mrok. Błyskawice tworzyły wstęgi, kokardy, zygzaki; pioruny biły w wody jeziora, a echo podwajało jeszcze przeciągły ich huk. Na brzegu wyciągano pośpiesznie łodzie na ląd. wszystko, co żyło, pędziło do jakiegoś schronienia, a potem lunął rzęsisty deszcz.
- Gdzież mogą być Babeta i Rudi w taką psią pogodę? - spytał młynarz.
Babeta siedziała ze splecionymi rękoma, z głową ukrytą na kolanach, niema z rozpaczy, nie płakała już i nie krzyczała.
- W głębokiej wodzie - szeptała - głęboko pod wodą ukrył się jak pod lodowcem! Przypomniało jej się opowiadanie o śmierci matki Rudiego, o jego ocaleniu i jak to Rudi jako maleńkie niemowlę spoczywał w ramionach trupa wydobytego ze szczeliny lodowca.
- Dziewica Lodów porwała go znowu!
Błyskawica oświetliła nagle biel śniegu na szczytach. Babeta zerwała się; jezioro podniosło się jak świetlisty lodowiec, stała na nim Dziewica Lodów majestatyczna, błękitna, błyszcząca, u stóp jej spoczywał martwy Rudi.
- Mój jest! - powiedziała i okolicę otoczył na nowo nieprzenikniony mrok i straszna ulewa.
- To straszne! - jęczała Babeta. - Dlaczego musiał umrzeć właśnie w dniu naszego szczęścia? Boże, oświeć mój umysł! Oświeć moje serce! Nie rozumiem Twoich dróg. Błąkam się po omacku w Twojej wszechmocy, w Twojej mądrości.
I Bóg oświecił jej serce. W błysku myśli, w promieniu łaski, jej sen z poprzedniej nocy przeniknął ją nagle światłem: przypomniała sobie słowa, które sama wypowiedziała, życzenie, by jej i Rudiemu działo się jak najlepiej.
- Biada mi! Czyżby to było ziarno grzechu w moim sercu? Czyż mój sen byłby mym przyszłym życiem, którego struna musiała pęknąć dla mego zbawienia? O, ja nieszczęsna!
Jęcząc siedziała na wyspie w mrocznej nocy. W głębokiej ciszy zdawało jej się, że słyszy jeszcze słowa Rudiego, ostatnie słowa, jakie jej powiedział:
"Więcej szczęścia nie może mi już ziemia ofiarować!"
Słowa te zabrzmiały po raz pierwszy w pełni radości, a teraz brzmiały w pełni cierpienia.
Od tej chwili upłynęło kilka lat. Jezioro uśmiecha się, uśmiechają się brzegi. Winnice nabrzmiewają dojrzałymi gronami. Parowce z powiewającymi flagami przepływają, a za nimi suną jachty z dwoma rozpiętymi żaglami jak białe motyle ponad lustrem jeziora. Do Chillonu dojechać można koleją, która sięga głęboko w dolinę Rodanu. Na każdej stacji wysiadają cudzoziemcy i z czerwono oprawnych książek czytają, co jest ciekawego do oglądania w okolicy. Odwiedzają Chillon i widzą na jeziorze maleńką wysepkę z trzema akacjami, a w książce czytają o parze narzeczonych, która w roku 1856 przeprawiła się o wieczornej godzinie na wysepkę, o narzeczonym, który utonął. "Rozpaczliwy krzyk narzeczonej usłyszano dopiero nazajutrz rano na wybrzeżu."
Ale książka nie mówi nic o cichych dniach Babety przeżytych przy ojcu. Już nie w młynie, dokąd sprowadzili się obcy, ale w ładnym domku niedaleko dworca kolejowego, gdzie z okien nieraz spostrzega ona ponad wierzchołkami kasztanowych drzew śnieżne szczyty, po których niegdyś wspinał się Rudi. Wieczorami widzi, jak góry się żarzą, i słyszy, jak dzieci słońca śpiewają o wędrowcu, któremu wicher porwał płaszcz, zabrał opończę, ale nie człowieka.
Blask różany leży na śniegu w górze, blask różany płonie w każdym sercu, w którym mieszka myśl: "Bóg daje nam najlepsze!"
Ale nie zawsze dane nam jest takie objawienie jak to, które otrzymała Babeta we śnie.
|
|